Jak už milovníci dobré hudby a čtenáři našeho webu postřehli tak 13. – 15. 6. 2014 se uskutečnil v pořadí už 8. ročník festivalu Votvírák. A jelikož je to zahájení festivalové sezóny tak ani my jsme tam nemohli chybět. Jak to tam vypadalo a co se dělo se ti budeme snažit přiblížit v následujícím článku.

Jakožto web zaměřený hlavně na rap jsem se soustředil na ÓČKO HIP HOP STAGE. A musím říct že line-up byl velmi povedený. K vidění byly jména jako je LA4, Ektor, Rytmus, Tafrob, Strapo a další. Někteří interpreti dokonce předvedli takovou show, jakou bych od nich nečekal.

Pojďme si to ale vzít vše hezky od začátku. Naše tří členná výprava jela na tohle skvostné otevření sezóny přes celou republiku. Naše cesta započala ráno kolem 8 hodiny a na místo jsme dorazili zhruba v 13 hodin. Čím blíž jsme byli k Praze a samotným Milovicím, tím více se vlaky plnily. V cílové stanici už se to lidmi doslova hemžilo.

Následovala cesta z vlakového nádraží na Milovické letiště. Tam už byla slyšet hudba ze všech stran, to znamenalo, že jsme konečně na místě. Vybrali jsme flek na stan a šli omrknout, co vše si pro nás pořadatelé připravili.

Areál byl obrovský a tak se v něm dalo najít takřka všechno. Od jídla přes cirkus až k atrakcím kdy se ti zvedá žaludek a jídlo co sis koupil, letí ven. To vše a ještě víc bylo možné na Votvíráku vidět.

Přesuňme se ale k hlavní věci kvůli, které jsme sem přijeli a to je hlavně hudba. Jak už jsem psal tak prioritou byla okupace Óčko stage. Na té se představila v Sobotu tahle škála účinkujících Elpe, Tlustej Kárl, Johny Machette, LA4, Orion, TNKD, Ektor, Majk Spirit, DJ Wich & Champion Sound + speciální hosté, BeatSolčy a Rytmus.

Celý Votvírák tedy odstartovala slovenská střela Elpe společně s Billy Hollywoodem. Svoji pozici prvních vystupujících chlapci dokonale zvládli. Dostali tak lidi do varu a správné nálady i přesto že bylo ještě světlo.

 

http://youtu.be/BY2ZPlLzSW8

 

Rozprouděný dav si přebral frajer, který si říká Tlustej Karl. Ten udělal opravdu tučnou show. Jeho vtípky pobavily ne jednoho diváka. Doufám teda, že se dočkáme nějakých novinek v jeho provedení, když už se ukázal na Votvíráku.

Po tomhle rozjeté a mastné show se přišel představit mnohými nenáviděný a mnohými milovaný Johny Machette. Ten celé vystoupení zvládl bez problémů i přesto co se kolem dělo. Létající piva a podobné věci to vše si někteří na něj připravili.

 

http://youtu.be/xHJP2sHA0hE

 

Jonáš odešel a následovala velká jména na naší scéně. Jako první z nich se představil pro všechny známý a dlouholetý voják v poli, který si říká LA4. Sotva bylo jeho jméno vysloveno, už se lidi sbíhali pod pódium a tak se prostor pod Óčko stagem pomalu plnil. Lidé jeli celou dobu s Laforem a to dokonce i ty nejstarší texty.

Čas se nachýlil a tohle jméno bylo vystřídáno dalším pražským jménem. Nezapomněl se dostavit ani Orion. Ten předvedl show, ze které byli lidi u vytržení. Myslím, že musel odcházet se skvělým pocitem po tom, co zněl track, Chci slyšet svý jméno. Po větě „chci slyšet svý jméno“ totiž tisícový dav odpovídal „Ooooorion.“ Prostě pecka.

Po jednotlivcích se na stage přiřítil label Ty Nikdy. Bohužel však bez Resta. I tak kluci dali suprově. Hlavně teda představení Paulieho Garanda stálo za to. Jeho Pavučinu lží na letošním ročníku budou lidi vzpomínat asi hodně dlouho.

 

http://youtu.be/j20f7bhNavI

 

Pavučina se rozpletla a na pódium zamířil Ektor. A můžu říct, že to bylo šílené. Lokty lítali ještě dřív, než přišel track Loket z vokna. To mi bylo ale úplně fuk stejně jako ostatním. A i když už je to všechno minulostí tak to stále vidím jako včera.

 

http://youtu.be/JgUWz6Rh-eQ

 

Po několika hodinách stání v kotli už jsem se necítil zrovna alright. Opačného názoru byl však Majk Spirit který zavítal na stage v pozdních hodinách a ukončil páteční den s obrovskou energií. Ovšem konec Pátku neznamená konec line-upu na tenhle den.

 

http://youtu.be/A55MHnNirKs

 

Na prkna totiž vkročil mistr svého řemesla a česká legenda DJ Wich. Ten na Votvíráku „oslavil“ své nedávné narozeniny. Poblahopřát mu přišla spousta hostů, jako byly například Vladimír 518, LA4, Paulie Garand a mnoho dalších.

Tohle vystoupení Wiche bych bral jako vyvrcholení celého festivalu. Za hodinu, kterou strávil oslavenec na stagi jsme měli možnost proletět celou jeho hudební kariérou. A tak zazněli hity jako je My 3, Z tvojí 1/4, Můj rap můj svět, Denně a spousta jiných. Kdo tohle nezažil, může jen litovat, protože tohle se už opakovat nebude. Tahle oslava je už teď legendární a určitě se zapíše do historie českého hip hopu. Myslím, že i sám Wich na tohle bude hodně dlouho vzpomínat.

 

 

 

Jako poslední se na „páteční“ stagi objevila slovenská jednička. Není řeč o nikom jiném než o Rytmusovi. Ten byl velmi dobře naladěn a musím říct, že udělal hodně luxusní show, v kterou jsem ani nedoufal. Jen mě trošku zamrzelo, že nezazněl track, Dává mi. To ovšem vykompenzoval skladbou Sám. Při té jsem měl doslova husí kůži. Slyšet tuhle věc live a ještě za podpory tolika lidí to je něco úžasného.

 

 

Tak teda skončil páteční program a mohlo se jít spát. Sobota nebyla ovšem o nic ošizena a pro mě byla, co se vystoupení týče mnohem lepší. Jako první se ukázala Android Asteroid jejichž vystoupení jsem bohužel nestihl.

Poté měl přijít na řadu mladý a talentovaný MOOZA na kterého jsem se osobně velmi těšil a byl jsem zvědavý, co předvede. Ovšem zklamání mne neminulo, protože mladý raper se nemohl ze zdravotních důvodů dostavit.

Další skupiny napsány v harmonogramu, vystupovali tak jak měli. Jako další se na stage přiřítila banda YZO empire. Tahle skvadra udělala bordel jak se sluší a patří, do lidí nalila energii a rozbouřila kotel pod pódiem. I když nejsem jejich extrémní fanoušek tak musím říct, že se jejich show může řadit k těm nejlepším u nás. Budu-li mít možnost, nenechám si jejich další vystoupení ujít.

 

http://youtu.be/nTtZC2IPY9g

 

http://youtu.be/Mn6m-Bp9m3E

 

Po tomhle nášupu se přišel za lidmi na Votvíráku podívat i jediný zástupce Moravy Tafrob. Tahle brněnská hvězda a freestylová legenda si totiž nenechala letošní ročník ujít. Tenhle brněnský chlápek přišel na stage jako kdyby mu celý patřil a ukázal, že se na druhou část republiky nesmí zapomínat. Neodpustil si ani skočení do lidí. Avšak nic netrvá věčně a tak se uvolnilo místo pro další účinkující.

 

 

Dorazili další slovenští kolegové. Tentokrát to byla dvojice Decko a Tono.S z labelu Gramo Rokkaz. Ti nahradili, Separa. Náhrada to byla opravdu výborná, škoda jen že jich nepřijelo z GR více. Po celé vystoupení kryl téhle dvojici záda DJ Metys. Taktéž člen již zmíněného uskupení. Každopádně co se vystoupení týče tak kluci dávají opravdu kvalitně.

Opravdové překvapení pro mne přišlo ale za nedlouho. A to tehdy když se na stage dovalila koule. Ano opravdu dorazil legendární James Cole aka Moby Dick. Abych pravdu řekl tak mne tenhle člověk moc nezajímal ale po tom co dal první věc, jsem změnil názor. Jeho show byla opravdu našlapaná a bylo by nelidské říct, že zhlédnout tohle vystoupení nestálo za to. Tudíž pokud jste na vážkách, zda zavítat na akci kde vystupuje tohle legendární pražské jméno tak přestaňte přemýšlet a dojděte. Nebudete litovat.

 

 

Po „kouli“ nastoupila jednička v českém Grimu. Každý určitě ví, že se jedná o jméno Smack. Ten si sebou na pomoc přizval spolupachatele, který si říká Tchagun. Na tohle vystoupení jsem se těšil asi nejvíc, protože jsem neměl zatím tu čest vidět Smacka live. Pravda je taková že to bylo celkem hell. Lidi byli jako utržení ze řetězu. Určitě bych zařadil představení tohohle MC mezi českou špičku.

 

 

A abych byl upřímný tak jsem si myslel že Smack bude s odpuštěním arogantní idiot. Byl jsem však mile překvapen protože je úplně v pohodě a na nic si nehraje. Jsem rád, že jsem měl tu čest ho poznat.

Rozbouřené publikum následně přebrala Sodoma Gomora. Tahle partička předvedla opravdu zajímavou a hororovou show. Určitě bych na ni nepustil děti mladší 15 let, mohli by se poté budit ze spaní. Kluci udělali něco, co jsem na rapovém koncertu u nás ještě neviděl a za to obrovský respekt. A bylo vidět, že Sodoma už má velký fanklub. Lidé si užívali každou sekundu, kdy byli hoši na stagi. Hororové, masakrální a krvavé vystoupení plné hrůzy skončilo a přišel prostor pro jméno, které velmi obdivuji.

 

 

Ze sousedního Slovenska dorazil Strapo a jeho dvorní DJ Spinhandz. Tahle dvojka potvrdila, že místo na Votvíráku má zaslouženě. Jejich energie se přelévala do davu a zpět. Úžasné vystoupení doplněné o suprové kousky jako byl basketball. Strapo si neodpustil ani vyhecovat lidi k obrovské Mexické vlně. Něco úžasného prostě. Pro mě top vystoupení na letošním ročníku a to i proto že jsem měl tu možnost být na chvíli se Strapem na stagi a za to moc díky.

 

 

No a celý festival na Óčko stagi uzavřela pražská legendární skupina, Prago Union. Společně s ní vystoupila jak jinak skupina s názvem Champion Sound. Není, nic lepšího než si na konec náročného dne poslechnout Prago a ještě k tomu živě. Ta hudba Vás odnese úplně jinam. Strašnej relax pro mě. Kdybych to měl popsat dvěma slovy tak bych napsal jen, Prago Pyčo!

 

 

Takže pokud Vám mohu dát jednu radu. Nezapomeňte si hlídat termín příštího ročníku, protože to stojí za to. Vidíme se tam.

 

Ještě bych rád dodal pár slov k organizaci a celkově k Votvíráku. V celém areálu byly všechny složky záchranného systému, které byly kdykoliv k dispozici. Obrovský respekt za to že vydrželi stále v pozoru i přesto kolik tam bylo lidí.

Dále musím pochválit security protože kluci odváděli opravdu dobrou práci i přes některé chování návštěvníků.

Celkem mě zarazilo, že se mi nic neztratilo a nikdo nám nepomočil stan. Takže pokud jste nejeli kvůli tomuhle, tak se nemusíte bát.

Prostě organizace celkově byla super. Jen bych do příštího roku přidal více TOI TOIek a umývátek.

 

Díky organizátorům za tuhle skvělou akci.

Zde najdete fotoreport našeho fotografa ze skupiny Czech Photography. Pátek, Sobota.

 

 

 

Přidáváme ještě oficiální TZ festivalu Votvírák.

 

VOTVÍRÁK – 79 500 návštěvníků, VYPRODÁNO!

 

TZ  16.6.2014,  VOTVÍRÁK 2014

                Již pátek 13.6.2014 , první festivalový den, mezi 20:00 – 21:00 hodinou, zaplnili návštěvníci kapacity festivalového areálu, stanového městečka i parkoviště na letišti Boží Dar v Milovicích do posledního místa. Pořadatelé ukončili prodej vstupenek, neboť provizorně vytvořená místa pro další využití měla sloužit návštěvníkům s již zakoupenou vstupenkou, kteří na festival přijeli v sobotu.

V sobotu se počet návštěvníků v areálu vyšplhal až na rekordních 79 500 lidí za oba  festivalové dny.

„ Omlouváme se všem návštěvníkům, kteří museli čekat v dlouhých kolonách při příjezdu na festival. Počet návštěvníků při pátečním odpoledni se oproti loňským ročníkům téměř zdvojnásobil a kapacity dostupných komunikací takový nápor nezvládli. Ve spolupráci s Policií ČR se podařilo situaci řešit v nejkratším možném termínu a čekající hudební nadšence do areálu dostat.“ Uvedla Martina Jablanovská, PR managerka festivalu.

                Dlouhé kolony naštěstí nezpůsobily žádné vážnější dopravní komplikace, program festivalu proběhl bez zpoždění. Velký nápor návštěvníků festival ustál na výbornou.

Děkujeme za vaši přízeň

www.votvirak.cz

One Response

  1. Dawnie

    dík moc za super report.. máme uplně stejný názor :)) bylo to úplně nejvíc :)) a jen tak na okraj: děkuji, že tu máš odkaz na moje videa :)) To potěší 🙂

    Odpovědět

Leave a Reply

Your email address will not be published.

*