Velkoplošná malba ve veřejném prostoru, tzv. mural art, se těší oblibě zejména v zahraničí. Vůbec poprvé se však dostává ve velkém měřítku i do České republiky. Vizuální studio DRAWetc. vyhlašuje soutěžní projekt Art Wall pro ilustrátory z Čech, ale i ze zahraničí. Dva nejlepší umělecké návrhy vdechnou nový život monumentálním industriálním halám. Jedna z nich je i na pražském letišti.

Největší nástěnné malby i na Letišti Václava Havla

„Mural art je forma legální zakázky na míru a zároveň výzva, protože čím větší plocha je, tím je výroba komplikovanější. Ve velkých, nejen evropských, městech je mural art vidět všude a je i městem podporován. V Praze najdeme mural arty v podstatě pouze tři, což je zoufalé. Rádi bychom i prostřednictvím soutěže Art Wall zútulnili temné kouty naší republiky. Budeme doufat, že to jednou dotáhneme na úroveň party kluků z Berlína. Ti proměnili starý berlínský dům „The Haus“ v umělecké dílo – každou místnost v domě zpracoval jiný umělec a na prohlídky se stály fronty,“ říká Hanina Větrovcová, zakladatelka soutěže Raw Art Wrestling a porotkyně soutěže Art Wall.

Největší mural art svého druhu v České republice vznikne na velkých industriálních halách na Letišti Václava Havla, ale také nedaleko Humpolce. Celková plocha, kterou dostanou umělci k dispozici, činí 6500 m2. Do tvorby největší artové zdi se budou moci zapojit ilustrátoři z České republiky, ale také z celého světa.  Do 13. 6. mají zájemci možnost posílat své návrhy. Z přihlášených umělců vybere odborná porota, ve které usedne například Lee Bofkin, odborník na mural art z Londýna, Hanina Větrovcová, Václav Hlaváček, architekt Studia Acht, nejdříve 10 nejlepších. Během slavnostního eventu 20. června v pražské Galerii Mánes vyhlásí dva vítězné návrhy.  Samotná realizace se uskuteční na podzim tohoto roku.  Dva výherci mezinárodní soutěže Art Wall kromě pocty svým uměním pokreslit velkou plochu obdrží i finanční odměnu.

Od nebezpečné čtvrti k největšímu art veletrhu

Od Berlína, přes Londýn, New York, Miami, města a radnice intenzivně spolupracují s umělci a soukromými investory. Důvod je jednoduchý – i mural art je cestou, jak podpořit návštěvnost daných míst a je i důvodem, proč města znovu a znovu navštěvovat. Příkladem může být například Miami a čtvrť WYNWOOD. Jednalo se o místo, kam se lidé za bílého dne báli vstoupit. Dnes je krásnou čtvrtí, kde lidi bydlí, podnikají a navíc se tu koná i jeden z největších art veletrhů Miami Art Basel.

 „Poslední tři roky jsme i my, vizuální studio DRAWetc., pracovali na rozšíření možností a příležitostí, jak s českou ilustrací pracovat. Přes RAW – kreslící eventy, Tagtool, Sketchnoting jsme objevili nové talenty a začali s nimi intenzivně spolupracovat. Postupně jsme se začali věnovat i mural artu. V Karlových Varech jsme „zbombili“ galerii i podchody, na míru jsme pomalovali kanceláře, byty, v pražském klubu Cross jsme trénovali na zdech. Art Wall je tak vyústěním dlouhé cesty a velkého množství práce, jak přinést do českého veřejného prostoru svěží vítr. Těšíme se společně s investorem soutěže, firmou CTP, jaké návrhy vzniknou a na to, jak se s těmi 500ti metrovými „plátýnky“ popereme,“ říká Natálie Sahulová ze studia DRAWetc.

Více o soutěži  zde.

DRAWetc.

Vizuální studio DRAWetc. se specializuje na vizuální fullservis, tedy cgi vizualizace, ilustrace, storyboardy, fotopostprodukci, komiks, animaci, grafický design a nová média. Za 14 let působení se DRAWetc. stal lídrem české ilustrátorské scény a má za sebou více než 3000 realizací. Drawetc. založilo mimo jiné alternativní label UrbanLegend.cz. Zastupuje více jak 100 umělců. Již třetím rokem organizuje ilustrátorskou soutěž pro profesionální i amatérské ilustrátory RAW

Leave a Reply

Your email address will not be published.

*