V sobotu 14. 1. se v prostorách agentury Ogilvy odehrál nemilosrdný semifinálový souboj v ilustrátorském klání Raw Art Wrestling, kterou pořádalo vizuální  studio DRAWetc. v letošním roce již potřetí. Během napínavého večera se přímo před zraky diváků odehrála bitva 20 -ti ilustrátorů, kteří  se do živého semifinále probojovali z online kvalifikačních kol, která probíhala od června do listopadu 2016. Soutěžilo se ve dvou kategoriích: analog a digital. Do krutopřísného finále, které se uskuteční v březnu v Praze, se probojovalo 8 statečných.

Ilustrátorský mazec, Bad robots at work i Adam a Eva

Horečka ilustrátorské noci začala ve 20 hod., kdy na prkna agentury nastoupilo prvních deset kreslířů. Odborná porota složená z významných českých i zahraničních tvůrců (Vladimír  Strejček: ilustrátor, zakladatel vizuálního studia DRAWetc. & otec RAWu, Jama Jurabaev: master v ilustraci pro herní a filmový průmysl, Marek Linhart: creative Director OgilvyOne, Lee Bofkin: z Anglie, odborník na mural art, komiksový ilustrátor Daniel Špaček) zadala téma „Bad robots at work“. Semifinalisté měli poté 90 minut na to, aby se s ním poprali. Soutěžilo se ve dvou kategoriích: analog, tedy malba štětcem na plátna a digital za pomoci grafických tabletů.

Za analog postoupili z prvního kola Tomáš Staněk a Jakub Gajdošík, za digital Jakub Vykoukal a Tomáš Duchek. Poté nastoupila další partička pánů na holení, pardon ilustrování, a společně s ní vyhlásila porota nové téma „Adam a Eva“. S tematickým masakrem se ve druhém kole nejlépe poprali za analog Jan Gruml a Dalibor Krch, za digital Ondřej Dufek a KOMZ.

„Toto semifinále předčilo všechna naše očekávání: v návštěvnosti i v pozitivních ohlasech. Volba přednášek českých a zahraničních tvůrců a kreslení DRINK & DRAW před samotným semifinále byla parádní, jak se dostat do varu ilustrace. Témata byla hodně těžká, ale všichni kreslíři se s nimi poprali na výbornou. Březnové finále bude muset trumfnout semifinále, bude to těžké, ale už teď se na to těšíme,“ říká organizátorka RAW Hanina Větrovcová.

Přednášky, DRINK & DRAW i originální kávové kelímky

Kromě soutěže v analogové a digitální ilustrařině byly pro návštěvníci  připraveny odpolední přednášky českých a zahraničních umělců. Mezi  zahraniční hosty patří například odborník na mural Art, Lee Bofkin z  Anglie či Jama Jurabaev, který je master v ilustraci pro herní a filmový  průmysl a návštěvníky seznámil s použitím 3D brýlí v ilustraci. Z české scény pak vystoupili například brněnský komiksový autor  a ilustrátor Tomáš Kučerovský či Jan Šrámek. Návštěvníci se mohli mimo jiné účastnit hodin kreslení Drink & Draw modelů a modelek v unikátních cosplay kostýmech, nechyběly soutěže, aukce vinyl toys a další ilustrátorské lahůdky.

Připravena byla také výstava originálních kávových kelímků, které pro McDonald´s speciálně pomalovali soutěžící RAWu a ilustrátoři DRAWetc. Lidé mohli ohodnotit, který z návrhů se jim líbí nejvíce. Z nich se probojuje do užšího výběru 10 nejlepších návrhů. Následně pak široká veřejnost vybere tři vítěze, s jejichž výtvory se bude možné potkat od května v McDonald´s.

Komplet fotoreport najdeš ZDE

Více informací na: http://www.r-a-w.cz/

Ilustrace postupující do finále – Anolog

Ilustrace postupující do finále – Digital

Leave a Reply

Your email address will not be published.

*