Dneska tu pro Vás mám rozhovor s rapperem a producentem, který na scéně funguje už celkem dlouho. Dnes vystupuje pod jménem Schyzo a momentálně pracuje na mixtape-u Stavy. Položil jsem mu pár otázek, ať víme co se právě děje.

Tak pojďme do toho.

Zdravim Tě man. Jak se vede?

Zdravim, kool.

Řekni nám. Kdo je Schyzo?

Schyzo je prostředek, jak ventilovat myšlenky. Samotnej název vzniknul v době, kdy mě potkala toxická psychóza a od tý doby přemejšlim tak, jak přemejšlim, proto Schyzo.

Schyzo

Položim Ti otázku, který už máš asi plný zuby. Jak se má Killaz?

Je mrtvej, buzíček.

Ven prosákla informace, že pracuješ na mixtape-u Stavy. Můžeš nám prozradit něco bližšího?

Mixtape bude mít zhruba 17 věcí a maximálně 3 hosty. Obsah je v podstatě reflexe mejch myšlenek a psychickejch stavů, který jsem si zapsal za uplynulej rok a půl. Na tom je postavenej i celej koncept tejpu. Nemam ani páru o tom, kdy to vyjde, protože se k hotovejm věcem neustále vracim a přepisuju, nebo upravuju.

Budou mít Stavy fyzickou podobu? Myslíš, že má vůbec cenu v dnešní době dávat alba do lisu?

Stavy budou na youtube a ke stažení zadarmo. Samozřejmě mam v plánu nějakou limitovanou fyzickou edici pro lidi, který jsou se mnou už dlouho a sami si to vyžádali, což oceňuju. Jinak s lisovaním CDs je to hrozně individuální. Jsou lidi, který si to dovolit můžou a naopak.

Tvoje zatím nejnovější skladba je 72 lajn. Jak se Ti psal tenhle výsledek frustrace a deprese?

Tahle věc se mi psala vcelku snadno. Vzhledem k tomu, že jsem měl nával vzteku a cejtil jsem se jako bych měl červy v hlavě, tak jsem měl první půlku za chvíli a druhá půlka jsou nepoužitý lajny z rhymebooku.

http://youtu.be/Q69X2DJYe-M

Ty se věnuješ i produkci. Tvojí nejnovější produkci jsem slyšel u Protivy. Máš v plánu i další produkce?

V plánu mam jenom Protivnýho a svůj tejp, kde jich budu mít dost.

A co nějaký samostatný singlovky nebo třeba hostovačky?

Poslední singl vyjde někdy těsně před tejpem a na hostovačky zatim nemám náladu.

Co vim, tak ty jsi zatím vydal 3 skladby z mixtape-u Stavy. Kde se v tobě bere ta nasranost?

Já jsem po tý psychóze celkově hrozně propad pesimismu. Nasranej jsem v podstatě sám na sebe, že jsem vůbec kdy začal dělat rap. Sere mě taky celej ten dnešní rapovej model včetně posluchačů. Jen doplním, že Stavy by neměly bejt celý tak nasraný a plný vražd, ale bude tam taky nějaká prdel, hyp hopový egotripy a smutný emo písničky.

http://youtu.be/KZ6WN1HY5hc

Skoro ve všech skladbách se zmíníš o nějakém jménu, který jasně uzemníš. To tě ty lidi serou anebo Ti jdou do rýmu?

Hele to je různý, ale většinou je to tak, že mě ty lidi fakt něčim naserou a okamžitě si to zapíšu a pak to někam zakomponuju.

Určitě plno fanoušku zajímá, kdy vyjde další skladba ze „Stavů“?

Jak jsem řikal, poslední věc pustim s předprodejem tejpu, což by mohlo bejt tak za 32 let.

Je u nás v CZ/SK někdo, od koho se Ti líbí tvorba??

Já na všechno koukám v první řadě technicky, takže těch jmen je málo. Zmínim asi Almu, protože na jeho věcech prostě vidíš, že nad tim přemejšlí a přesně ví, jak to chce. Já sleduju všechno a převážně to špatný, abych věděl, jak to nemám dělat.

Schyzo

Co si myslíš celkově o naší CZ/SK scéně?

Mně přijde, že to všichni berou hrozně vážně, takže to na mě působí dost komicky. Všichni jsou real as fuck. Všichni jsou upjatý. Všichni maj pocit, že jsou jedinečný a nadčasový. Hovno. Nikdo to nestuduje, nikdo se nevyvýjí, nikdo nemá smysl pro humor. Každej Ti tvrdí, že je top, přitom má rýmy typu hyp hop – brko. Nemám problém, když si někdo vyhoní ego v treku pokud to potvrdí technicky. Samozřejmě jsou tu výjimky, který respektuju a s chutí je podpořim.

Co ty sám posloucháš za hudbu?

Všechno, co má zrovna to, co chci. Od rapu přes blues až po reggae. Mám rád hodně kytarový věci. Celkově hrozně rád studuju hudbu, takže nejsem nijak zaujatej. Jinak poslední dobou si honim péro nad novym Rittzem. A čekám na Kendricka a Yelawolfa jak na ježíška.

Co Tě poslední dobou překvapilo anebo naštvalo?

Haha. to je dost širokoúhlá otázka. Takže narychlo co mě napadlo, překvapuje mě jak se dneska k rapu vzhlíží a nasral mě Láďa Hruška právě.

Kdybys mohl změnit jednu věc, která by to byla?

Chtěl bych se přidat k Seberevoltě kvůli pozitivnímu myšlení, ale kamarádi by se mi smáli.

http://youtu.be/vpuXyHip8S0

Existuje nějaká jedna chyba, kterou stále opakuješ?

Vyjebaný hyp hop. Často nad nim přemejšlim víc, než si ho užívám. Taky kvůli němu zanedbávám svojí lásku, která věčne musí poslouchat mý lajny.

Teď otázka trochu mimo. Cos říkal na Miloše Zemana, který dával v rádiu výklad slova kunda?

Zaregistroval jsem nějakej utržek někde ani už nevim kde a přišlo mi to trochu vytržený z kontextu. Ani jsem nevěděl s kym o čem mluví, takže neřešim, je mi to u prdele.

Děkuji Ti za rozhovor. Máš nějaký vzkaz pro tvoje fanoušky, či haters?

Chci vzkázat fanouškům, že cenim jejich trpělivost a pochopení pro mý lyrics. Taky děkuju a měj se!

https://www.facebook.com/schyzone

One Response

Leave a Reply

Your email address will not be published.

*