V pátek 19 září zavítala do malebného města Příbram, provázená hornickou historií, ikona dnešní doby. Pan rapper a fenomén Patrik Rytmus Vrbovský. Ten se pohybuje na scéně od 90 let a už i proto jsem byl strašně zvědavý, s čím do klubu Aréna přijede. Ale vezmeme to po pořádku, protože tohle nebyl jen večer Rytmuse, ale i jiných zajímavých hudebníků.

Celá akce odstartovala 20 – tou hodinou, kdy se o zábavu staral DJ Public. A od desáté hodiny vše nastartoval Němi se svojí kapelou Messerschmitt. Toho mi bylo celkem líto, protože jak už to bývá, ten první to má vždy nejtěžší a do toho byl proti němu i pan zvukař. Ten byl podle mého nejslabším článkem večera, kterého kritizovali i další interpreti. Škoda, že to nemohlo fungovat jako v kdysi dávné soutěži Nejslabší, máte padáka. Byl by první… I když postupem času zvuk celkem vyladil. Skupina Messerschmitt, která má své domovské místo v Rožmitále pod Třemšínem, hrála opět na živo a to jak na bicí, tak i na kytaru. Vytáhli své známé skladby + představili skladbu Brána, na kterou natočili klip.

Messerschmitt

Po nich dorazila dvojice Sharkass & Reppy, který předvedli svoji show a mimo to, jak už to u nich bývá zvykem, ukázali, jak ovládají freestyle. Celým večerem provázel Tomáš Novotný, kterého můžete znát z pořadu Snídaně s Novou. A aby se ani on nezahanbil, ukázal všem, co v něm dřímá. Zavzpomínal na legendární kapelu Chaozz a rozjel tam jejich nejznámější skladbu Televize! Mezitím se velmi slušně zaplnila Aréna a vše se už schylovalo a netrpělivě čekalo na největší hvězdu večera.

Sharkass

Ale ještě předtím nastoupil Příbramský RNZ, který sice pochází z Košic, ale já už ho beru jako Příbramáka. A musím Vám říct, že podle mého Ronza zajel snad svoji nejlepší show, kterou jsem od něj viděl. Přišel s velkou energií a tu sypal do svých fanoušků, které dostal velmi slušně do varu. V některých chvílích jsem si už myslel, že to s ním v dobrém slova smyslu sekne. Ukazuje, že se neskutečně zdokonaluje. Umí si to perfektně užít a to převést na fanoušky. Lehce po půlnoci už bylo narvané podium a netrpělivě se vyhlížel ten nejpovolanější.

RNZ

S příchodem Rytmuse na podium si nedokážete představit, co se dělo. Celá Aréna ho uvítala přesně tak, jak se patří. V jeho tracklistu jsme mohli slyšet všechny možné skladby, které ho doprovází celou jeho kariéru. Mohli jsme zaslechnout Zlatokopky, Moja Cesta, Sám a plno dalších věcí ať už jeho sólových anebo ty, které spadají pod Kontrafakt. Největší poprask podle mého udělal se skladbami JBMNT a Kým Neskapem. K jeho vokálům se přidala cela Aréna, což byla opravdu nádhera. Myslím si, že asi každého, kdo tam byl, překvapilo, že Rytmus sešel z podia a šel bez svých bodyguardu mezi „obyčejný“ lid.

Rytmus2

Za to má u mě velký uznání, kor když se všude píše, jaká je to celebrita s rypákem nahoru. Tady prokázal svůj opak. Když to vše shrnu, tak to byl nádherný večer plný kvalitní hudby a ten kdo nedorazil, může jen litovat.

Ikonu rapu jménem Rytmus dojednali netradiční lidé. S celým nápadem totiž přisel generální ředitel prvoligové Příbrami Petr Větrovský. „Patrikovi fandím. Libí se mi jeho tvorba i příběh, jenž je motivací pro spoustu lidi. Je pro ne vzor. Myslím, že v našem městě takové akce chybí a tak jsme s Honzou Starkou v rámci naší reklamky (Get Moving Agency) tuto akci zkusili udělat“ uvedl Větrovský. Akce, za kterou stoji asi nejmladší ligové funkcionářské duo je tak tímto způsobem opravdu raritou.

Rytmus

„Jsem rad, že se akce organizátorům vydařila. Publikum bylo skvělý, díky jim i organizátorům. Děkuju za pozvání kamaráde“ prohodil na závěr Rytmus k autoru myšlenky Petru Větrovskému, ho přivést do Příbrami. Tímto koncertem však stopa Rytmuse v Příbrami nekončí.

„Přes můj facebook budeme dražit jeho podepsané oblečení JBMNT. Celý příspěvek bude věnován na dětské oddělení JIP příbramské nemocnice. Chceme spojit příjemné s užitečným. Zábavu i pomoc.“ uzavřel Větrovský jež se netají tím, že by rád viděl Rytmuse v Příbrami znovu.

Mediálním partnerem této akce byl portál Příbram žije, kterým děkujeme za volné vstupy do soutěže.

A mám pro Vás i pár dalších reakcí z této akce. Všem jsem položil stejnou otázku. Jak sis užil koncert?

RNZ – „Koncert jsem si užil maximálně. Rád vystupuji před domácim publikem, znaj už texty a dobře spolupracují. Včera jsme spolu s DJ Publicem předvedli pár bonusů a odezva byla fajná. Akce celkově byla výborná, během šou jsem myslel, že shořim, byl to var. Určitě by se takové akce měly opakovat.“

DJ Public – „Přesně takovouhle akci Příbram potřebovala, jsem šťastnej, že jsem mohl být součástí tohoto koncertu. Užil jsem si to na sto procent díky skvělé atmosféře, která tam byla. Na závěr chci říct, že po téhle akci budu ještě více trénovat než do teď. Stálo to za to!!!!“

Sharkass – „Koncert se mi moc líbil, moderátor Tomáš byl úplně super, překvapil mě tím, jak skvěle zarepoval skupinu Chaozz. Publikum bylo energické a hezky se zapojovalo. Rytmus profík jak má být. Moc jsme si to užili, děkuju za pozvání! 🙂 “

Němi – Messerschmitt – „Když to budu brát ze své strany, tak jsme to odehráli přesně, jak jsme chtěli. Takže za mě osobně a můj prožitek, já si to užil, ale když vezmu v potaz zvuk a lidi, tak jsem byl Příbramí opět zklamán.“

Další fotky naleznete ZDE

Rytmus

6 Responses

 1. Zvukař

  Dobrý večer,

  Rád bych uvedl několik skutečností:
  1) Výkonový zvuk nebyl dodán zvukařem (a rozhodně nebyl nikterak tragický)
  2)První kapela přivezla čínské MC poměr bicích a kytary byl prakticky proti fyzice, zvukař může ovlivnit vstupní signál jen do určité míry! Kostky a čtverce z MP3 s nevalnou kvalitou, slabé PA neodhalí, ale čím kvalitnější PA tím více vynikají nedostatky z podia. Já fandím začínajícím kapelám, ale svádět vše na zvukaře a PA mi příjde malinko nefér! Nic méně i běžnému posluchači by mělo být divné, že na stejném PA má jedna kapela slušný zvuk a druhá příšerný to u totožného zvukaře a techniky naznačuje, kde muže být chyba.
  3) V članku píšete, že si stěžovali i další Interpreti tuto informaci jsem nedostal
  ba naopak se za mnou zastavili a děkovali za zvuk (Rytmus pochválil zvuk přímo při konzertě do MC zvukový záznam mohu doložit )
  4) Dispozice a akustika daného prostoru jsou značně nevyhovující a limitující na to nasvaluji defektní zvuk první kapely, ale naopak vyzdvihuji že i v naprosto nevhodných podminkách proběhl pro mě uspokojivě konzert Rytmuse.
  5) Na závěr bych chtěl zdůraznit ,že si tady nechci dokazovat ,kdo je lepší zvukař nebo napadat začínající kapely .Kluci byli fajn a věřím ,že postupem času se jejich zvuk vybrousí do křišťálového jasu. Potenciál a snaha jim určitě nechybí, a doufám, že si tento komentář nevyloží špatně, rozhodně nebyl záměr někoho urážet a špičkovat spíše jsem nemohl nereagovat na útoky směřované na mou osobu. (každý at’oběktivně posoudí ,kde byla chyba jen pro zajímavost rytmičák ,kterého byla plná Aréna byl nakonec uplně vypnut a hrál jen z podia na živo 🙂 )

  Odpovědět
  • Anonym

   Myslím, že zvukař má v mém případě pravdu ! jsou věci, které jsou opravdu proti fyzice! Jako člověk, co vlastním nahrávací studio to vím. Byl to poslední koncert s tímto playlistem a jak už jsem říkal na koncertě, pracuje se na trochu jiném repertoáru, čistě s živou kapelou a jinak řešenými beaty ke kapele. Za podmínek a možnostech jakých jsme do posud pracovali jsme však moc rádi, že jsme měli vůbec možnost na takovém koncertě zahrát. Vše člověk musí brát jako zkušenost! ať už dobrou či špatnou, ve finále je každá zkušenost užitečná. Každopádně i když jsme zvyklý na spolupracující publikum plné energie, tak jsme zandali přesně jak jsme chtěli. A to nás velmi těší.

   Nejlepší řešení: podium se musí přestavit tak, aby šel zvuk na délku a né na šířku proti nejhoršímu akustickému materiálu a to sklu!

   Němi

   Odpovědět
  • Yaxley

   Rád bych reagoval na několik vašich skutečností:

   1) Netvrdím, že zvuk byl úplně tragický, ale k dokonalosti měl taky daleko.

   2) Přít se s vámi o kvalitě PA a kostkách a čtvercích v mp3 nebudu, nejsem na tohle odborník. Jsem jen konzument konečného výsledku a o něm jsem i psal. Tak tam nešlo jen o kluky z kapely Messerschmitt. A psát o tom, že měli nějaké čínské nástroje, mi přijde trochu směšný… Kor když na ně hrají všude jinde a tam problém není… Je tedy pravda, že ten zvuk se pak malinko zlepšil, ale podle mého to stále nebylo ono. Ale jak říkám, jsem jen konzumenta v tomhle směru dost náročný.

   3) Ano, stěžovali si i jiný interpreti a musela to slyšet celá Aréna, protože každý kdo byl na podiu, tak Vás nejednou vybízel ke zlepšení zvuku. Což se nestalo. A Ti další na živé nástroje nehráli a zvuk byl na tom stejně. Ano, Rytmus Vás mohl pochválit, ale jen kvůli tomu, že si tam k vám poslal svého zvukaře, který na to dohlížel. A tam taky nastal rozdíl.

   4) Ano v tom s vámi souhlasím. Byl jsem tam i na jiných živých koncertech jiného žánru a taky ten zvuk byl na uváženou.

   5) I já jsem Vám nechtěl dokazovat, že jste špatný zvukař, ale co jsem slyšel, to jsem slyšel. A komentáře během koncertu od všech interpretů mi stačili. K Rytmusovi jsem se vyjadřoval. Měl tam svoje lidi, kteří si se zvukem velmi dobře rozumí a i proto neměl žádné námitky. Můj článek jsem nepsal kvůli snaze, vše na vás hodit. Jen jsem chtěl popsat koncert, jak jsem to viděl já a za tím si stojím.

   Odpovědět
   • Anonym

    Diky za reakci, bohužel netvrdíte pravdu!!! Rytmus neměl žádného zvukaře ani nic podobného naopak neproběhla zvukovka a vše jelo z oleje!!!!!!! RNZ poprosil o upravu odposlechu (také z oleje bez zvukovky!)
    Což není nic nestandartního ) po konzertě osobně potřásl rukou a poděkoval! Čehož si od profesioála jeho formátu vážím.
    Prosím nemistifikujte čtenáře tím že se o zvukový projev staral někdo jiný než já Karel Luxík děkuji.

 2. Yaxley

  Dobře. Možná se mýlím s tím, že Rytmus tam měl svého zvukaře. Při koncertu jsem stál na balkóně a měl jsem hezký přehled o tom, co se dělo. Zarazilo mě, že celou dobu, jste za „pultem“ byl sám a po příchodu Rytmuse na plac, k Vám přišel „někdo“ a po celou dobu tam byl s vámi a zvuk se zlepšil…

  Já nemám důvod mystifikovat čtenáře. Beru je jako rovnocenné partnery a né jako ovce, kteří nemají vlastní názor. To, co jsem napsal, je můj subjektivní názor a to, že nepřijmete kritiku a jen se oháníte okolo, je celkem Váš problém. Jestli jste hrdý na to, jak jste to vedl po zvukové stránce, tak budiž. Mě se to do příchodu Rytmuse nelíbilo a je to jen můj názor. Někde jsem slyšel, že kritika dál posouvá, jen Vás tato pranostika asi mine. Přeji hodně úspěchu!!

  Odpovědět
 3. Zvukař

  Dobrý den,
  Vašeho názoru si samozřejmě vážím a konstruktivní kritiku si beru k srdci,
  Pochopte že zvukař jen zesiluje signál z podia nic víc! Rytmus ho měl excelentní proto byl výsledek řekl bych tak tak přijatelný.
  pokud by jste napsal že v oblasti středu jsem zvolil špatnou korekce a nebo u odposlechu překonával hranici zpětné vazby potom bych se zamyslel jestli to bylo na hranici fyziky a nebo jsem opravdu něco zanedbal.
  to že mám patnáctiletou zkušenost a stovky kapel odbavených ve zvukové režiji neznamená že nemůžu udělat chybu!
  Na druhou stranu jste mě šmahem odsoudil jen proto ze jsem měl na 1:00 domluveného řidiče a on stál vedle mě (Jak Kruml) pokud Vás takovéto podněty vedou k závěru že je někdo něčí zvukař a napíšete to veřejně a dokonce vyřknete tvrdý rosudek zvukaři (který se snažil co mohl i pro Vás udělat co možná nejlepší zvuk bez zvukové zkoušky a jiných podstatných věci které nemohl ovlivnit)
  pak se muže lehce stát to že někoho nevědomky poškodíte.
  nicméně to že ze začátku byl zvuk nevalný je názor na kterým se schodujeme oba
  mě jen zaráží že zvuk posuzujete z balkonu! O tom aď si každý čtenář udělá obrázek sám.

  Odpovědět

Leave a Reply

Your email address will not be published.

*