Od roku 2009, kdy naposledy vydal poslední mixtape „Připrav se na pravdu“ uplynulo pár let. A letos brněnský rapper X-Ray ohlašuje svůj comeback na českou scénu. Přečti si rozsáhlý rozhovor o tom, co dělal tu dobu po vydání posledního mixtapu, co chystá za novinky a jaký je jeho dnešní pohled na hip hopovou kulturu.

 

Zdravim Tě man, než začneme, mohl by ses představit lidem, co Tě neznají?

Čau, já jsem X-Ray, vlastním jménem Dan, dělám rap a věnuju se tomu nějakých 6 let.

Kolem 4 let o Tobě více méně nebylo slyšet. Jak to? Co si dělal celou tu dobu?

Celou tu dobu jsem psal, vyvíjel se, to že nevyšlo žádný album a v podstatě se mediálně „nic nedělo“ byla dost otázka celkového zlomu v mým životě a změny postoje lidí okolo mne..  Je to dost těžký popisovat, na něco si můžeš odpovědět v pecince „Pýcha předchází pád“ a ještě mohu prozradit, že na CD se objeví  ještě jedna skladba, která trochu znázorní tehdejší zlom.

Změnilo se během té doby nějak tvoje vnímání rapu, případně celé hip – hopové kultůry?

Dá se říct, že dost podstatně. Věci, který mě dřív třeba nebavily teď přímo žeru a naopak. Dost jsem za tu dobu dospěl a tak se změnil i můj postoj k rapu a určitě to bude cítit i na mé nové desce.

Pamatuješ na svý začátky? Jaký byly?

No jak to tak bývá, tak to byla hrůza :D. Vůbec jsem nevěděl co je flow a na všechno přicházel postupem času. Nebýt stovky lidí, kteří mě tehdy přesvědčovali, ať s tím skončím se nikdy nedostanu tam, kde teď jsem.

Je nějaký rozdíl mezi X – Rayem z roku 2009, kdy vydal sví poslední sólo mixtape Připrav se na pravdu a X-Rayem, který v roce 2013 chystá vydat nový album Pravý bohatství?

Jak jsem již říkal, změnilo se mé celkové vnímání rapových skills, nabral jsem spoustu zkušeností, mám za sebou spoustu freestylů, mám mnohem zmáknutější rýmy, mnohem víc vím co od sebe očekávám a co chci. To jak moje album přijmou lidi je druhá stránka věci.

Před pár dny jsi nahodil nový singl „Pýcha předchází pád“ z alba Pravý bohatství. Pověz nám něco o chystaném albu.

Na albu mám poměrně mnoho technicky vyšperkovaných tracků,  bude obsahovat asi 17 tracků… Můžete se těšit na průřez piánovek, tvrdších elektronických beatů i pohodiček, je na něm dokonce jedna věc se živou kapelou. Najdete na něm skoro samé tematické věci, vyjebávky  v práci, příběhy ze života – moje i postav, kterými jsem se v nich inspiroval… texty charakteristické svou temnotou a časovými paradoxy a tak dále…

Vidím to tak, že snad v průběhu května by mohlo vyjít 🙂

Bude i ve fyzický podobě?

Na tuhle otázku ještě sám neznám odpověď, jelikož většina lidí zatím neví o mém comebacku a co se týče dnešní situace ohledně rapové scény je to dost bída. Takže pokud bude ve fyzické podobě, určitě jen pár kousků pro pár vybraných 🙂

Plánuješ nějaký klip?

Správná otázka. Klip určitě chystám, zatím neprozradím na jaký to bude track nebo kolik jich bude 🙂

Budou nějaký koncerty? Je už teď možnost, Tě někde vidět na živo?

Jezdíme teď s Jaykem pár koncertů, protože on vydal CD, já vydávám… Nejbližší chystaný je 18.5. v klubu Teepee v Brně a další koncerty jsou zatím ve fázi domluvy.

Když píšeš nějaký „hit“, píšeš radši do beatu a nebo nejdřív na papír?

Je to dost různorodý. Třeba na CD mám pár textů, které jsou napsané třeba tři roky zpátky a na původně úplně jiný beat a posléze na míru nově udělaný. Mimo to píšu někdy přímo na beat, někdy jenom na papír.. podle toho co se zrovna naskytne.

Brzy začne hip – hop kemp. Máš v plánu ho navštívit?

Jako artist to zatím nevypadá 😀 Jako fanoušek to taky moc nevidím, protože v té době plánuju dovolenou.

Co ty sám posloucháš za hudbu? Kterou bys doporučil svým fanouškům?

Poslouchám všechno možný… ale poslední dobou se vracím ke kořenům naší a slovenské scény, albům jako je Toxic Funk, Neurofolk, SM Show, Dual Shock, dřívější pecky mě vesměs baví víc. Ze zahraničních artists si odjakživa ujíždím na jménech jako je Vinnie Paz, Sean Price, uletím si na komerčnějším Khalifovi, poslechnu všechno možný co mě chytne a dělám to většinou tak, že sjedu celý album několikrát po sobě 🙂

Je někdo, s kým bys rád spolupracoval, ale zatím se to ještě nepovedlo?

Určitě Supa z Mojí reči, určitě James Cole… Je toho víc co bych chtěl, ale momentálně featy nejsou to na co se zaměřuju.

Ty jsi z Brna, viď. Co scéna? Sleduješ to tam kolem sebe?

Brněnská scéna je poměrně mrtvá, moc to tady nežije. Jedu si vlastně svoje a moc to tady neřeším.

Pomalu už se nám blíží léto. Plánuješ nějakou dovču?

Plánujeme se jet koncem srpna s kamarádama vyplácnout třeba někam do Bulharska 🙂 Už se moc těším na tohle období.

Chtěl bys vzkázat něco tvým fanouškům?

Nebuďte zaslepení a poslechněte si nové věci. Posílám big up všem z mého okolí, co mě podporují a ještě to se mnou nevzdali.

Děkuji za rozhovor

Takže já taky děkuju za rozhovor a stay tuned, nový věci už brzy 🙂

Sleduj fan pagehttp://www.facebook.com/xraycz

Leave a Reply

Your email address will not be published.

*