Rád bych Vám představil pro mě jednoho z nejtalentovanějších rapperů naší scény.

Výborného člověka, který ví co chce a má jasný cíle. Jsem rád, že si na mě udělal guNy čas a promluvil velmi otevřeně nejen o sobě a podělil se zároveň o své pocity. Víte třeba, co chystá do budoucna? Jaký skladby jsou pro něj srdeční záležitost? Co ho poslední dobou točí a co si třeba přeje k vánocům?

Ne? Tak jste zde správně.

Zdravím Tě Tome, jak si užíváš podzimní dny?

Nazdar příteli, moc si teda toho podzimu neužívám… Pracuji na nových videoklipech, takže s mými lidmi jezdíme neustále někam pryč přes den natáčet záběry. Takže se to poslední dobou nese spíše v tom pracovním duchu. Navíc jsem před pár dny nastoupil i do normální práce, pracuji jako prodejní asistent v obchodě s elektronikou. Je třeba něco dělat. Spím jen 4 hodiny denně, protože spánek krade čas a v pozdních nočních hodinách skládám nadupané texty. Nahrávám bezkonkurenční písně. Dělám spolupráce, protože jsem si řekl, že do konce roku dám prostor, šanci komukoliv se mnou dělat. Pak už možnost nebude.

Když už se nějaká ta chvilka volna najde, jsem na pivu s přáteli, navštívím babičku s dědou, pomůžu jim a nechávám se vykrmovat dobrotama (znáš to 😀 ),válím se s přítelkyní v posteli (hrajeme pexeso 😀 ), nebo někde na horách v Beskydech, což je skvělé prostředí, kde načerpám nové síly, zavzpomínám, nadechnu se čerstvého vzduchu a při pohledu z vrcholu kopce do nížin si vždy pořádně uvědomím a přesvědčím, kdo jsem byl, kým jsem a kým mohu ještě být, když budu kráčet odhodlaně strmě nahoru dál.

Pro mě jsi výborný rapper a tak trochu i básník a hračička se slovy. Která z tvých skladeb je pro Tebe nejvíc srdeční záležitost?

Děkuji, to mi lichotí. Cením si Tvého názoru. Opravdu. Nejblíže mi jsou skladby jako např. „Díky Vám„, kterou jsem kdysi psal se slzami v očích a to neznamená slabost, ale skutečný cit pro danou věc, maximální upřímnost. Napsal jsem ji od srdce s láskou pro své lidi, kterých si vážím. Pro lidi, kteří utvářeli a mnozí z nich stále utvářejí můj život.

Mockrát mi v životě pomohli v důležitých situacích a já jsem dostal nápad, jak jim před celým světem ukázat, co pro mě doopravdy znamenají. Ke skladbě jsem natočil i klip, ve kterém najdete z 80% autentické záběry. Klip má více než 300 000 zhlédnutí, což je báječné, protože je to vše věnované těmto mým „andělům strážným“.

Dále pro mne moc znamená skladba „Vlak do neznáma„. Já ani nevím, kde jsem na tento text přišel, protože jsem kdysi kouřil cigáro v okně, byla noc a já koukal do hvězd a hrál mi v reprácích ten podklad. Je to možná vtipné, ale mám to tak často s tím pohledem na noční oblohu. Během chvíle jsem dostal nápad, sedl si k PC, otevřel textový dokument (nepíšu na papír, na pc a noťasu je to pohodlnější, nemusím škrtat atd.) a začal psát a nezastavil se dokud jsem to celé nedopsal. Trvalo to asi 10 minut. Skladba se pak velice rychle chytla a stala se oblíbenou.

Co je zvláštní, tak za rok a půl se mi tento příběh skutečně přihodil a já ho zažil na vlastní kůži. Je to vše psané v metaforách, takže si nemyslete, že když jsem např. mluvil o ďáblu, že jsem ho viděl jakožto biblickou postavu. Je to jen symbolika nějakých zlých časů, které tě svedou z cesty, pokouší tě, tvou ješitnost a chtějí tě dusit na dně ve sračkách… Takže nějak takto.

Dále pro mě dost znamenají tyto skladby: „Na vozíku„, kterou jsem napsal na podporu vozíčkářů. Skladba „Dreams“ – motivuje lidi k makání na sobě, hecuje je vzít si to, o čem sní. Zároveň je to stylovka song. Jeden citát říká „Když o tom dokážeš snít, dokážeš to i uskutečnit“.

Dále píseň „Osamělý jezdec“ – říká ti stručněji řečeno – Nevzdávej se, zvedni hlavu, vylez ze stínu, vyžeň ze sebe ty démony, měj srdce, nepadej do drog, stanov si cíl, nedávej na řeči slabých lidí, kteří tě chtějí stáhnout dolů na svou úroveň a jdi si rázně pro něj.

Na zem padají střepy“ – inspirované příběhem jednoho mladého kluka s dobrým srdcem, který předčasně zemřel, protože doktoři u něj zjistili nález a nešlo to již zastavit, podchytit. Nikdo z vás nemá ani páru, jaké to bylo těžké se do této role vcítit a přednášet to tak, jako bych to byl já. Až mě mrazí. Je to smutný příběh o smutném osudu.

Na mé triko“ – Je to pravdivý příběh z mého života. „Moonlight“ – skladba pro mou drahou polovičku… 🙂

Jsem rapper, básník, hračička se slovy, grafik, střihač, zvukař, občas kameraman, režisér, mistr Yoda, hudebník, ghost, točený salám, textař, snílek, podle některých „cigán“ (přitom rasismus podporují jen zera), ale především jsem jen člověk jako Vy všichni.

Jaký je rozdíl mezi guNym z dob, když jsi nahrál skladbu „Ty nejsi můj otec“ a dnešním dnem?

Starý guNy byl celkem nevyrovnaný, slabý, roztěkaný, v depresi, nevěděl co chtěl, neměl přesně stanovené cíle. Něco postrádal a choval se příliš debilně, za což mohly události, které se mu tehda přihodily jako např. rozpad rodiny atd… Složité období, odehrálo se to příliš rychle najednou. Mluvíme o časech minimálně 3 roky zpátky, takže jsem tehda neměl ještě mnoho zkušeností s muzikou. Navíc můj hlas zněl divně, nelíbil se mi osobně.

Dnešní guNy ví přesně, co chce, má jasně daný cíl. Je sebevědomý, jistý sám sebou. S mírnou dávkou arogance (je to převážně jen image). Ví přesně, jak se chovat. Zajímá se dost o marketing a podvědomí člověka, protože zasáhnout TV, rádia atd. je jeho důležitý zachýtný bod v jeho krocích. Nebojí se otevřít hubu, má své názory, svou hlavu. Je vypočítavý, vidí daleko dopředu jak a co bude. Má lepší hlas, se kterým si umí perfektně bez problému pohrát. Má T.O.P. styl. Nedívá se na pravidla, nesleduje scénu, dělá si vše svobodně jak chce jen on sám. Ví, že vše si splní do poslední tečky, protože správně myslí a maká. Dávno ví, že mysl je mocná a účinná zbraň. Stále má srdce, ale již si ho více hlídá, protože mnoho falešných lidí toho chtělo využít.

Dnešní guNy má více zkušeností, větší hlad, více kontaktů na důležitých místech, větší základnu fans, větší sledovanost, více nabídek, více financí = méně problémů. Přibylo pár tetování. Navíc skladbu „Ty nejsi můj otec“ už nějak nehrotím, v té době jsem to tak cítil ale hněv pominul s věkem. Spíše bych chtěl, teda chci otci odpustit a zároveň se mu omluvit, za přehnanou vulgaritu a začít znova. Sejít se s ním a podat si ruce jako normální lidi. Minulost změnit nejde, ale budoucnost si utváříme sami. Uvidíme, jak se k tomu postaví tento mnohem starší a jistě i rozumnější člověk. Asi jsem měl být spíše filozof než zametač 😀

Koho považuješ za svou konkurenci?

Nemám konkurenci. Takže nikoho. Oni nedělají to, co dělám já a já nedělám to co dělají oni. Je jen otázka času, kdy tady vytvořím kompletně fungující impérium. Stýkám se již 2 rokem s vysoce postavenými lidmi, kterým se tato má ideologie líbí a pomůžou mi, když potřebuji a naopak. Nejsem sám na všechno, jak si mnozí myslí.  Ale zase na druhou stranu nejsem loutka, kterou někdo řídí a tahá za provázky. Když něco nechcu dělat, nedělám to. Když se mi něco nezamlouvá, ozvu se. Do budoucna plánuju být dost kontroverzní, pobuřující a hudební průmysl zažije šok. Přichází nová vlna. Ale to se ještě nechte překvapit! Možná to někomu přijde příliš egoistické, já to beru, ale taky neříkám, že jsou tady na piču umělci. Někteří jsou jen na hovno. Chce to kvalitu, né pravěk, který sice vydělává pofiderním hvězdičkám těžké love, ale je to trapné a je to k smíchu.

Občas mi příjde, že se doba u nás zastavila v roce 1986. Přijedu jen vedle k sousedům do Německa, což je jen „pár kiláků“ a vidím úplně jinou kvalitu, se kterou se rovnat prostě nemůžeme. Neshazuju ničí tvorbu, protože nejmenuji nikoho. Buď budeš párek, co se všeho zlekne a ostatní si tě dají s hořčicí a chlebem a ničeho nedosáhneš, chladný svět tě zašlape do země a pohraje si s tebou jak s levnou courou nebo budeš pán svého světa a půjdeš bez respektu skrze hnus až do ráje. Mluvím ze zkušeností, taky jsem nespadl z nebe učený. Já znám svoji cenu, co Ty? Taková je bohužel realita.

Před nedávnem padlo ve sportce 400 miliónů. Čistě hypoteticky, kdyby jsi vyhrál, jak by si s tím naložil?

100 melounů na charitu a na důležité správné věci s tím, že bych se chtěl na vlastní oči přesvědčit, že ani korunu z toho si nevzal nějaký sobecký vandrák,který to vůbec nepotřebuje a peníze skutečně dorazí tam, kam mají a splní účel. 100 mega mé rodině. 100 mega do nějaké solidní banky, kde mi to poroste a za zbylých 100 miliónů bych si pořídil rezidenci, luxusní vozy, šperky, hodinky (diamanty, růžové zlato). 365 párů bot, mnoho hader a kokotin. Investoval bych. Jezdil bych po celém světě s lidma, které mám rád, plnil bych sny druhým a navštívil všechny zajímavé místa této nádherné planety, protože toužím po celkovém poznání.

Otevřel své nahrávací studio, svou hospodu, vlastní kolekci oblečení a chtěl bych svou zastavárnu. Užil bych si to vše maximálně. Je toho spousta, nechce se mi to vše do podrobna teď psát. Až budu mít někdy velké money, pak budu konat. Každopádně to výherci přeju a ať si to plně užije. Já vyhrál v životě jen 500 korun v losu a talíř ve fortuně 😀 multikorunáros

Co si myslíš o graffiti?

Někdo to považuje za umění, mě to nic neříká. Pro mě blbost v mých 23 letech. Kdyby mi bylo 15, třeba bych to hltal.

Tak pomalu se nám blíží Vánoce. Co si budeš přát od ježíška? 🙂

Stačí mi, že po roce a půl uvidím konečně svou skvělou maminku a pojedu za ní do Německa na svátky klidu a pohody. To mi dá teď mnohem víc než materiální věci. A jestli mi přítelkyně dá pod stromeček náhodou nějaké trenky a kvalitní ponožky, které provoním ve svých najkách, budu jedině rád 😀 To se vždy hodí 🙂

Kdybys mohl změnit jednu věc, která by to byla?

Smutný osud na štěstí.

Děláš hudbu, protože chceš být populární anebo zatím vidíš nějakou vizi?

Popularita je shit, iluze co ti nedá pokoj, když chceš mít zrovna klid. Vadí mi upřímně jak každý čumí, kdekoliv jsem. Jako bych byl mimozemšťan. Ale zase je to nezbytné, abych došel tam, kam chci. Kdyby o mě nikdo nevěděl, tak je to zlé, asi bych díru do světa neudělal. To nejde. Rozhodně si v popularitě nelibuji, ale přijímám ji. Co taky mám jiného dělat že… Zpět již nejde a zpět ani nechci. V hudbě jsem se našel, léčila mé stavy a musel jsem se do světa vykřičet. A tehda jsem ani nepomyslel na nějakou slávu, úspěch, peníze… Byla to hudba z dola, a já v ní našel světlo, pomoc. Mohl jsem se podělit s lidmi o svých názorech a říct jim co mě sere, někteří to viděli stejně jako já a padli jsme si do noty. Denně mi posluchači píší, jak jim má hudba pomohla a já jsem jen rád, nechci je zklamat. Chci jim pomáhat, motivovat je, ukázat jim, že jsou skvělí sami sebou.

A taky chci pomoct sobě, co si budeme nalhávat. Nechci si říct na smrtelné posteli „jo skvěle, teď tady umírám a celý život jsem pracoval, dělal otročinu sytému a z vydělaných peněz jsem ztěží vyžil, ani jsem nezkusil si zařídit život podle sebe, nezkusil si jít pro sen, necítil ten zápal pro danou věc, protože jsem byl ovečka co dělala na silu něco jen proto, protože to dělali všichni…“ To teda ne… Hledám hlubší smysl života, chci se vymykat a nechci aby mé děti vyrostli v takových podmínkách jako já. Shrnu to. Dělám to pro lepší život nás všech, tak ti to povím.

Kdyby Ti přišla nabídka od DJ Wiche jít do Questions, přijal by jsi jí? Koukneš někdy na tenhle sledovaný projekt?

Nejspíše ne, nešel. Wich má mé uznání za to, co všecko dokázal, ale nesleduju to. Řekl bych, že si nabídky velice vážím, ale jsem nucen odmítnout. Jdu úplně jinou cestou než všichni, je třeba chápat. Dělám si vše po svém. Nepotřebuju takové voloviny k životu.

Celkově v Ostravě je dost kvalitních rapperů. Je tam pro tebe nějaký, který by tě oslovil svojí tvorbou?

Moc o nich nevím. A když o nich skoro nic nevím, to znamená, že až tak kvalitní nejsou. Jediný o kom tak vím, s kým jsem něco jednal, byl Avio. Domluvili jsme se na společném tracku, ale přesný datum ti teď nepovím.

Co Tě napadne, když řeknu Ostrava?

Rodné město, domov, rodina, přátelé, krásné baby, smog, guNy, baník, sport, kultura, bída, luxus, nezaměstnanost, chamtivost, zákeřnost, pomluvy spory, závist…..

Co si myslíš o soutěžích typu Česko – Slovensko má talent, Česko hledá SuperStar a jím podobným? Ty osobně, nepřemýšlel si jít do něčeho podobného?

Vůbec to neuznávám takové soutěže. Skuteční si cestu vyšlapou sami tvrdou dřinou. Projdou nevyšlapanou cestou plnou bolesti, slz, potu, naděje, víry, touhy atd… Žádný výtah, jde se pěšky. Pak to skutečně stojí za to. Ovládnu hudební svět a do telky se dostanu i bez směšných soutěží.

Miluješ Ostravu nebo upřednostňuješ Prahu?

Věc se má takto. V Ostravě jsem se narodil, v Ostravě zemřu. Mám tu tolik zažité, ale příštím rokem se stěhuji do Prahy, i když ji v lásce moc nemám. Jde o to, že v Praze mám plno nabídek, více možností a já potřebuji udělat kariéru a hnout se zase o něco dál. Takže na nějakou dobu se přesunu. Pojedu s přítelkyní, plánujeme i založit rodinu.

Kdysi jsi se zmínil, že na jaro chystáš album. Máš pro nás nějaký podrobnosti?

Mohl jsem mít album hotové již dávno, ale neustále se zlepšuji a proto jsem musel s tím počkat. Chci si být maximálně jistý, že až vydám album, vyrazím všem dech a to CD nebude mít u nás obdoby. Na album se vrhnu v únoru a posnažím se, aby vyšlo ke konci června. Skvělé instra od skvělých producentů již mám a texty jsou již z poloviny všechny hotové. Během té doby budou mezitím vycházet i internetové free songy, aby se poslouchači nenudili. Dám do toho všechno. Těšte se, tentokrát to vyjde. Cítím se v nejlepší formě! Budu Vás průběžně informovat

Co Tě poslední dobou překvapilo anebo naštvalo?

Překvapilo mě, že bezvýznamný nýmand z našeho města David „Dojebal“ mluví za mými zády se svoji matkou takové věci, že mě nechá odstranit a podobné, přitom mě ani nezná. Nechápu, jak to takový trosečník může vůbec vypustit z huby. Jeho mamička vypisuje všem, jak na mě pošle nějakou ztroskotanou bandu z Opavy a zároveň, že mě nahlásí na policii. Tento trosečník si nechce dát pokoj a vypisuje cílené hovna, aby nás poštval s přítelkyní proti sobě. Ale to se nikomu nepodaří. Je to koště prolhané. Celkem se na nich smějem. Ale když už mají takovou drzost a potřebu dělat tohle, tak bych se velice rád i já k tomu vyjádřil veřejně.

Takže abychom si to ujasnili… Člověk, který dealuje mě chce dát na policajty? Ok do toho. Musí počítat, že když se tak do mě obouvá a zachází tak daleko, zbytečně úplně, nenechám to jen tak. To je jedna věc. Čím to, že když jsem nikdy nikomu bezdůvodně nic neudělal ani se do něj neobul, mají některé rodiny potkanů jako je tato, potřebu dělat tohle? Vůbec mi nikdo tady nezkoušejte vyhrožovat a nechte si to doma dřív, než se karma spustí. „Kdo jinému jámu kopá, sám do ní padá“

Tak pozor na pády 😉

Na čem teď momentálně makáš?

Skládám puzzle, ještě 2300 dílů 😀 mastím…. karty, Chodím do práce, tvořím hudbu.

Proč sis nechal vytetovat to, co máš na ruce a jaký to má význam? Chystáš další tetování?

Na levé ruce mám vytetovanou korunu, která znamená „Svobodné království“. Což znamená, že si svůj život řídím já sám. Nenechám si do ničeho pičovat. Co chci to získám, zvládnu vše, poradím si se vším. Jen já sám. Na pravé ruce mám symbol oka v trojúhelníku.

Trojúhelník: Trojka je známé magické číslo. Celý vesmír je podle některých mágů postaven na principu tří. Trojúhelník často představuje základní trojice: začátek, střed, konec; zrození, život, smrt; Otce, Syna, Ducha svatého apod.

Oko: Oko v sobě spojuje znaky vnějšího (materiálního) a vnitřního (duchovního) světa. Vyjadřuje cestu k moudrosti a osvícení. Může však symbolizovat i temné síly (např. známé uhranutí).

Jedním z běžných magických symbolů je oko prozřetelnosti. To vyvolává božský vhled a nebeskou ochranu. Najdeme je např. na velké pečeti Spojených států. Třetí oko známe především z hinduismu.

Bůh Šiva má třetí oko (čákru) na čele. Představuje nejvyšší moudrost a nadpřirozené schopnosti. V Egyptě byl jedním z nejuctívanějších božstev Hór, strážce osudů lidstva. Jeho všudypřítomný a bdělý pohled vyzařoval dobrodiní. Moje tetování znamená Boží oko, což ve stručnosti znamená všudypřítomnost Boha. Ano chystám další tetování, budu je mít po celém těle do budoucna. Všechny budou mít nějaký význam, nejsem ten typ, co si vytetuje tribal ani neví proč a je rád 😀

Bude možnost Tě někde vidět na nějaký Live show?

Určitě ano, po novém roce. Nejspíše únor. Ostrava – Poruba zámeček. Přímo tady… Ještě vše upřesním na svém úchylném fejsbučku. Takže sledujte 🙂

Možná už jsi se někde zmiňoval, ale i tak. Proč si říkáš guNy?

Začali mi tak říkat kdysi dávno moji dobří přátelé a já v tom později našel hlubší význam. Podle tradiční hinduistické mytologie je veškerý svět, všechny jeho části a jejich projevené aspekty rozdělen do tří různých kvalit, které se nazývají guny. Jsou to tamas, radžas a satva. Z rozdělení tří kvalit vyplývají mnohé vztahy ve spirituálním, ale i kauzálním, projeveném světě.

Myšlenka tří gun je univerzální, a protože postihuje všechny kategorie a skutečnosti, je možné se pokusit o jejich aplikaci i na tak zdánlivě odlehlou oblast, kterou je energetika. Na první pohled se zdá, že mytologie a technologické procesy nemohou mít nic společného – energetika ale není něco zanedbatelného, nahraditelného nebo opomenutelného. Všechny procesy života na Zemi, ať se týkají individua nebo společnosti, jsou vždy vázány na spotřebu nebo transformaci energie.

Energetiku nelze proto chápat jen jako jedno z technických odvětví – její postavení je zcela výsadní, neboť energie je základním aspektem hmotné existence a v podstatě i hmoty samé. GUNY: Sattva, radžas, tamas…. Více k tomu si kdyžtak vyhledejte sami, pokud Vás to dále zajímá.

Máš nějaký vzkaz pro tvoje fanoušky a nebo hatery?

Nemám „hatery“. Jsou jen lidé, kteří mě poslouchají a přiznají to a lidé, kteří mne poslouchají a nepřiznají to. Každopádně mne velice těší a lichotí mi, že svůj drahocený čas věnují mi – GUNYmu. Můžete nadávat, pičovat, stěžovat si, pomlouvat, vyhrožovat, ale vždy si Vás, jakožto špínu za mými nehty vyčistím, protože mám rád čistotu a špína nepatří do mého světa. Nezlomí mě nic, vše jsem si už zažil, dnes se tomu směju.

Teď k mým upřímným fanouškům: Jsem moc rád, že jste tady se mnou a budujeme tyhle velké věci společně a já jsem opravdu vděčný, protože bez Vás bych nedokázal nic. Je mi ctí, že jsem měl tu čest několik z Vás poznat osobně a pokecat o všem. Děkuju moc. Navždy s Vámi. guNy

Sleduj Fanpage

One Response

 1. S4tra5

  AHoj guny chtel bycjh jse te zeptat je mi 12 roku a zboznuju rap a hiphop je to muj zivot a hctel bych jse zeptat jestli bych o mohl nekam po nejake dobe dotahnout ..???
  Jsi muj idol posloucham tvoje pisnicky od rana do vecera a nemuzu prestat mopje dve oblibene pisne od tebe jsou jakym smerem a kruta realita a samozrejme diky vam 🙂
  to je nej 🙂
  ty Sharkass,N.G.R jste nej prosim napis dekuji tvuj Velky vcelky fanda Vojta
  Má přezdivka je s4tra5 cte se to satras 🙂 Zatim ahoj

  Odpovědět

Leave a Reply

Your email address will not be published.

*