Dnes jsem si pozval k rozhovoru Česko Budějovickou dvojici Dave a Sony.

Sice oni o sobě rádi tvrdí, že nedělají rap a ani nejsou hip hopová skupina, ale podle mého dělají velmi kvalitní práci. Momentálně pracují na novém albu a Vy si můžete přečíst, jak to s ním vypadá + se dozvíte jejich velmi upřímné názory, za které jsem rád.

Tak pojďme do toho!

Zdravim Vás kluci. Jak byste zrekapitulovali loňský rok 2013?

Ahoj. Tam záleží, z jaké stránky to vezmeme. Pokud z té hudební, tak především jeho druhá polovina byla ve znamení práce na desce. Ona je to taková pro fanouška trochu neviditelná práce, ale na ní to potom stojí, a já myslím, že jsme pracovali hodně. Fanoušci z nás tedy během roku 2013 zas tak moc neměli, stáhli jsme se do ústraní a pracovali, ale o to víc si nás užijí v roce 2014, kdy deska vyjde. I když je pravda, že během roku hudba vycházela, především pak singly ze zmiňované desky jako je např. Už se neptej, nebo SÁM a vycházeli i další singly jako remix k cestě pro dva nebo fata morgana s Packetem, tak to zas tak málo není 🙂

Když to vezmeme z té stránky osobní tak si myslím, že se nám oběma podařilo tak nějak stabilizovat svoje životy např. po stránce pracovní nebo po stránce vztahů. No a taky jsme si tak nějak vnitřně srovnali za jakým účelem a jak budeme dělat hudbu do budoucna, a to bereme za největší posun.

Není tajemstvím, že finišujete s vaším novým albem. Můžete nám prozradit nějaký podrobnosti v jaký to je fázi?

Deska je z naší strany hotová. V současné době nás čeká ještě jeden natáčecí den a bude po všem. Pak už jen budeme čekat až natočí svoje části i hosté a půjdeme masterovat. Co se týče hostů, tak si myslím, že se mají fanoušci opravdu na co těšit. Tentokrát jsme si ( narozdíl od desky ZA OPONOU) přizvali i známější jména. Všechno ale není jisté tak nebudu nic prozrazovat, určitě ale budeme v průběhu času fanouškům přinášet detailnější informace.

Vzhledem k tomu, že si desku kompletně vydáváme samy, tak to bohužel výrobou skladeb a samotným natáčením ani zdaleka nekončí. Čeká nás ještě mnoho práce, ale vše jde podle plánu a fanoušci by se měli desky dočkat někdy na přelomu února a března.

Dočkáme se ještě nějaký novinky, než vyjde album?

Už nic neplánujeme vydat. Nedávno vyšla novinka SÁM, která bude pravděpodobně muset lidem stačit. Myslím, že do konce února už to všichni vydrží 🙂

Vaše nejnovější skladba Sám je prostě nádhera. Jak vzniknul ten nápad, nahrát takovou skladbu?

Co se týče textu tak přišel stejně jako všechny ostatní zcela spontálně. Nikdy jsem u skladeb nepřemýšlel, nikdy jsem neřešil, co píšu a jak to vyzní, prostě sednu a píšu to co cítím. Všechny moje témata mi přinesl sám život a tohle téma není výjimkou. Byl jsem v životní situaci, kdy jsem si uvědomil, že ať se v životě člověka stane cokoliv, tak ve výsledku bude vždycky na vše sám, a bude to muset být on kdo se k věcem postaví čelem, to za Vás nikdo neudělá a ani nemůže.

Co se týče klipu tak jsme chtěli lidem ukázat, že ať se Vám v životě stane cokoliv, tak se vždycky můžete zvednout a jít dál. Bylo to skvělé natáčení, na kterém jsme spolupracovali s velice talentovanými lidmi a já si myslím, že je to na klipu znát.

Vy máte za sebou oficiální dvě alba. Do roka a do dne z roku 08 a Za oponou z roku 2012. Jaký bude posun nebo rozdíl nového alba od těchto kousků?

My říkáme, že máme jedno. Do roka a do dne bereme jen jako demo nahrávku a za naše první oficiální album považujeme až ZA OPONOU. Posun bude velký, alespoň my to tak vnímáme. Kdybych to měl shrnout jedním slovem tak nové album bude o hodně dospělejší. Textově, rapově a také hudebně vidím velký posun vpřed, ale to jestli to tak opravdu je nebo ne budou moci posoudit až fanoušci 🙂 Myslím, ale že lidé dostanou to, na co jsou od nás zvyklí, žádný party songy, žádné veselé texty, ale Dave a Sony tak jak je znají, a u téhle desky to bude platit dvojnásobně víc než u té předchozí, jdeme ještě hlouběji 🙂

Vaše album půjde určitě fyzicky ven, že? Je vůbec o „placky“ mezi fanoušky zájem? V dnešní době jsou lidé zpohodlněný a radši jen stahují. Nemyslíte?

Album půjde fyzicky ven a my stejně jako minule budeme lisovat originál alba. Je to poměrně nákladná cesta a to především pokud si album vydáváš tak jako my naprosto sám a z vlastní kapsy. Uděláme to i přes to že není téměř žádná šance, že se nám investice vrátí, ale my to tak prostě udělat musíme už kvůli nám a té hrstce fanoušků, kteří si jí koupí. Tím ti vlastně i odpovídám na tvůj druhý dotaz. S prodejem placek je to hodně špatné a myslím, že se týká všech, nejen nás. Lidé si zvykli hudbu stahovat a už je většinou ani nenapadne, že je to něco špatného. Taková je ale doba a s tím nikdo nic neudělá.

My se alespoň pokusíme jít s dobou a nabídnout album krom oficiální cesty i formou audio prodeje, ale není to ještě zcela jisté, tyto informace ale všichni dostanou včas. U alba Za Opnou jsme měli velké oči, což pramenilo z naší nezkušenosti, ale u nového alba už budeme nechávat vylisovat menší počet kusů. Plánujeme ale předprodej, který by se měl spustit cca začátkem února, a tak se na fanoušky, kteří budou chtít mít doma originálku určitě dostane.

Střetnul jsem se s názory, že hudbu kterou děláte se nedá brát jak rap. Jak to berete Vy?

S tím jsme se setkali už mockrát a odpovídáme na to vždy naprosto stejně a to takto: JE TO NAPROSTÁ PRAVDA! My neděláme rap a nebereme se za rapovou ani hip hopovou skupinu. Nepovažujeme se za součást české rapové scény a to zcela záměrně. Nechceme v ní být a pokaždé když slyšíme, že to co děláme, není rap tak máme radost a říkáme si, jo, děláme to správně. Máme poměrně vyhraněný názor na českou scénu, krom výjimek jsou to lidé, mezi které patřit nechceme.

Co u vás jako první vznikne. Text na papíru anebo hudba?

V 99ti procentech je první hudba. Občas ale já jako textař přijdu za Sonym s konkrétní představou a tématem, o kterém chci psát. Sony mi pak většinou udělá beat, který naprosto odpovídal mojí představě a obsahuje v sobě stejnou emoci, kterou potřebuji pro text. My jsme po hudební a tvůrčí stránce jedno tělo a jedna duše. Jsme naprosto spojeni a naše rozhovory nad tvorbou většinou probíhají tak, že jeden řekne přesně to co v tu chvíli chtěl říct ten druhý 🙂

Vaše role jsou asi rozdělené, že? Dave je rapper a Sony tvoří hudbu. Fušuješ Dave třeba Sonymu do beatu anebo naopak?

Vůbec mu do toho nemluvím, není třeba. Občas samozřejmě řeknu svůj názor a návrh na určitou malou úpravu, ale to je tak vše. V poslední době jsem ale u tvorby snad všech beatů, zvykli jsme si pracovat vedle sebe.

Plno lidí vaše hudba inspiruje. Třeba mého kamaráda Pavla Hureckýho ( tímto tě zdravim ) Co myslíte, že je spoutá s vašimi skladbami? Kde je ten recept?

Myslíme, že je to tím, že naše hudba je o obyčejných lidských všedních problémech a starostech, nebo i radostech ( což minimálně :-)) Nežijeme a netvoříme žádnou pózu nebo kulisu. Nerapujeme sny jako většina raperů. Mluvíme o obyčejných věcech obyčejným způsobem, jsme lidi jako všichni. Myslím, že v našich textech se lidé zkrátka najdou a to je to nejdůležitější. Hudba by měla lidi inspirovat, sjednotit je, nebo jim dát sílu a ukázat že věci a překážky, které v životě potkávají, máme všichni většinou společné. To je naše vize. Jak jsem už ale psal, u textů absolutně nepřemýšlím takže ve své podstatě píšu o tom co cítím já. To že se to pak někomu líbí a najde se v tom je bonus, za který jsme moc rádi

Je leden a venku není žádný sníh. Vy jste aktivní zimní sportovci? Jezdíte třeba na hory?

Oba jsme zalezlí a nemůžeme se dočkat léta, asi tak 😀

Jsme na začátku roku. Vy sami dáváte si předsevzetí?

Předsevzetí je třeba si dávat celý život. Vytyčovat si cíle a snažit se je splnit a to v každé oblasti lidského života. Dávat si je ale jako každý na silvestra jen proto, že se změní číslo v datu je nesmysl. Myslím, že takové předsevzetí nikomu moc dlouho nevydrží. Takže my si je určitě dáváme ale, stále a ne pouze na Nový rok 🙂

Vím, že rok 2014 je teprve před námi a to samí i vaše album. Ale. Plánujete i nějaký další projekty?

Momentálně je číslo jedna album. Až bude venku album, budeme řešit věci dál, ale můžu říct, že něco se na horizontu rýsuje. Určitě bychom minimálně chtěli vydat několik klipů na věci z desky.

Je možnost v nejbližší době Vás někde vidět na Live show?

S koncerty je to z naší strany trochu složitější, než to mají jiné skupiny. Právě proto že to všechno děláme tak trochu jinak tak nejsme ani trochu koncertní skupina. Neděláme hudbu pro děti na diskotéku, takže na diskotékách už nehrajeme a neděláme ani rap, abychom hráli na rapových koncertech, takže vystupujeme hodně málo, protože se líbíme velice úzkoprofilové skupině lidí. Neumíš si ani představit jak velké procento našich fanoušků má třeba věk 30 a víc. Poslouchá nás opravdu velké množství lidí, kteří už jsou dospělí celkem hodně let 🙂 Neposlouchají nás děti abychom plnili haly 🙂 Otázka koncertování je pro nás složitá a my se jí snažíme řešit. Co se týče blízké budoucnosti, tak budeme chtít minimálně určitě tu desku pokřtít.

Děláte hudbu, protože chcete být populární anebo zatím vidíte nějakou vizi?

Řeknu ti to asi takhle. Já Dave píšu texty skoro 11 let a Sony dělá hudbu 8 let, kdybychom chtěli být slavní, nebo alespoň slavnější než jsme, tak to děláme naprosto jinak. Je tak hrozně snadný se proslavit pro lidi, kteří dokážou dělat kvalitu, že si to ani neumíš představit a my se za lidi, kteří hudbu dokážou dělat kvalitně považujeme, ať to zní sebe víc arogantně. Stačí dělat to, co lidi chtějí slyšet a to co frčí a je to. To je mimochodem důvod proč většina lidí zní podobně, protože kalkulují a sledují, co jiným funguje a co ne. My to ale děláme složitější cestou a v tom budeme pokračovat navždy a to i za cenu, že se nikdy víc neproslavíme, o což nám mimochodem ani trochu nejde a je nám to jedno. Děláme to jak to cítíme a pokud se to lidem líbí je to pro nás něco navíc, za co jsme hrozně rádi.

Co Vás napadne, když řeknu Český Budějovice?

Město, který milujeme z toho důvodu, že jsme se tu oba narodili a žijeme celý život. Zároveň ale město, které je plné maloměšťáků a to sebou nese mnoho negativního.

Co Vás poslední dobou překvapilo anebo naštvalo?

Ty jo to je složitá otázka 🙂 Krom takových těch běžných věcí se kterými se stejně jako všichni ostatní musíme potýkat každý den, tak snad jen to, že nás překvapuje, že dnes stačí ukradnout hudbu a namluvit do toho naprostý nesmysly a sklízet úspěchy, to nás asi překvapuje 🙂

Jakou byste doporučili čtenářům hudbu? Nebo takhle. Co Vy sami posloucháte?

Posloucháme všechno možný, plno věcí a zdaleka ne pouze hip hop. Posloucháme spíše světovou muziku, českou minimálně i když se tu najdou dobří interpreti. Pokud chceš nějaká česká jména ze scény tak určitě Revolta, Packet, Paulie Garand a jiní, ale popravdě hip hopovou scénu opravdu sledujeme minimálně, zaměřujeme se především na vlastní muziku a zbytku si moc nevšímáme. Lidem bych doporučil, aby víc otevřeli oči a poslouchali lidi, kteří to dělají z lásky a s čistými úmysli, a aby některým tak nežrali ty lži jako tupí ovečky.

A na konec nějaký vzkaz pro vaše fanoušky?

Díky za všechno. Za každý like nebo komentář. Jakákoliv zpětná vazba je pro každého umělce to nejlepší. My máme ty nejlepší fanoušky, protože nás na rozdíl od některých neposlouchají lidi jen proto, že je to in. Nás poslouchají pouze lidé, kterým se vážně líbíme a my si jich vážíme. Mějte se všichni dobře a buďte na sebe hodní 🙂

PS: za chvilku tu máte novou desku a s ní další porci muziky, snad se bude líbit 🙂

FanPage

Leave a Reply

Your email address will not be published.

*