Loňský rok jako blesk z čistého nebe vznikla na Slovensku v městě Bratislava crew 5R. Z města, odkud pochází nespočet kvalitních MCs. U zrodu 5R jsou jména Deviant, Pek, Prevrat Poet, Palky a DJ MikroMan. A hlavně poslední dva jsou stavebními kameny, na kterých by tahle stavba měla stát.

Jejich první debutové album se jmenuje Potomok Rodu. Tahle deska sčítá přesně 20 tracků, kde se nachází i několik hostů – Kadyšon, Agresívne Oko, Moloch Vlavo, Korytnák, Tomáš Jedno, Pejro Káresky, Kúduš Panpolák, Bitman, Damien. S produkcí si doslova pohráli DJ MikroMan, Peter Pann, Mugis, Deryck, Mikelo, Sidi, SCA, kteří byli podpořený i živou hudbou. Živou hudbu beru jako koření, bez kterého se neobejde žádné kvalitní jídlo. Pokud budeš pozorný, můžeš zaslechnout elektrickou kytaru, baskytaru, housle anebo třeba violu a harmoniku.

5R

Jak už jsem psal, pro mě základním kamenem je Palky. Když si Vzpomenu na jeho desku Niet času, z ní jsem byl nadšený. Do té doby jsem o něm neslyšel a tímto počinem si mě dostal na svoji stranu. Jeho flow je na velmi dobré úrovni a tím pádem „trpí“ jeho kolegové z kapely, protože mu podle mého nestíhají.

Samotný album je velmi dobře vyrovnaný, co se týká témat, protože tam najdeš jak sociální tématiku, trochu lásky, odlehčení a i temna jako třeba skladba Sicarius, od který by se mohl učit Jarda Soukup při natáčení dalších dílů Modravy, aby ji dostal z podprůměru. Pak bych vypíchnul skladbu Čo sa v kom ukrývá? kterou Palky velmi dobře podpořil vokálem za doprovodu beatboxera Orálny Signál. Téma o faleši lidí, kteří jsou Vám blízký a který skoro každý z nás poznal. I já… Ale podle mého nejsilnější věc z desky je Nechci ma meniť, kde úřaduje sám Palky v hudbě od Mikela. Tato skladba brzy vyjde podpořená vizuálem.

Podle výčtu hostů se může zdát, že je jimi deska prošpikována, ale tak to není. Všichni se ukázali v kolábu Neprezlečem, což je i dobře, protože tato deska je celkově o pocitech crew 5R a ne mazání medu kolem huby velkými jmény, kvůli kterým by se někteří mohli podělat.

Pokud to shrnu, takhle deska mě neurazila. Neočekával jsem žádný hudební průlom, tak i proto je zklamání minimální. Líbí se mi, že hudba je hodně dobře uvařená a podpořena kvalitními texty, ve kterých si každý najde ten „svůj“. Jen se nemůžu ubránit dojmu, že tato deska utkví v paměti jen hrstce lidí, který celkový obsah osloví. Já jsem byl více méně spokojen, proto se přikláním k hodnocení šest z deseti.

Album podpoř koupí na shopu RukaHore
FB: 5R

Album hodnotím: 6/10

One Response

Leave a Reply

Your email address will not be published.

*