Dneska tu pro vás mám tak trochu jiný rozhovor. Trochu jiný v tom, že se nejedná o žádného člověka, který se pohybuje v hudbě, ale rád bych Vám představil pro mě velmi talentovaného kreslíře, který se jmenuje Michal Kutik. Jeho kresby jsou fantastický, tak pojďte ho semnou trochu poznat i z jiné stránky.

Zdravim tě man. Pro Ty co tě neznají, mohl by ses představit.

Ahoj, je mi 24 let a bydlím v Klášterci na Ohří. Absolvoval jsem Střední školu energetickou a stavební, kde jsem se nejdříve vyučil elektrikářem a poté odmaturoval v oboru Podnikání. Kreslení se s pár přestávkami věnuji někdy od konce základní školy, konkrétně portrétování pak cca poslední 3 roky.

Ty mě ohromuješ svými kresbami. Kde ses vyučil tomuhle oboru?

Žádný umělecký obor jsem bohužel nikdy nevystudoval, takže vše, co umím, jsem se naučil sám a to převážně z internetu, knih a pozorováním jiných umělců. Postupně jsem si osvojoval techniku a vypracovával se. Pokud by se tomu ale někdo chtěl věnovat, určitě bych doporučil jít na studium, cesta samouka je podle mě cestou těžší a hlavně časově náročnější.

Považuješ se víc za kreslíře, nebo malíře. Je v tom vůbec rozdíl? 🙂

Já se považuji za kreslíře. S malováním mám zatím minimální zkušenosti. Z toho, co vím, tak rozdíl mezi kreslením a malováním je především v nástrojích, které používáme a podkladu, na který obraz tvoříme. Já zatím používám převážně tužku a papír, až budu používat štětec a plátno, či zeď, můžete mě nazvat malířem 🙂 Pro přesnější rozdělení ale asi budete muset jít za někým povolanějším. Myslím si ale, že v dnešní době se tyto techniky dost kombinují, proto mi na tom nějak nezáleží.

Co sleduju tvoji tvorbu, tvoje kresby jsou různorodé. Podle čeho si vybíráš portrét, který jdeš kreslit?

Většinou když někoho kreslím, tak ho z nějakého důvodu uznávám, obdivuji. Buď se mi líbí například jeho hudba, či herecký um, nebo filmová postava, kterou ztvárnil. Hodně ale také záleží na předloze, podle které mám kreslit. Nekreslím ale jen známé osobnosti, kreslím i na zakázku, takže to potom záleží spíše na zákazníkovi, koho si vybere.

Čím nejraději kreslíš?

Dříve jsem kreslil hodně propiskou, ale postupem času jsem přešel ke kreslení tužkou. To je teď pro mě nástroj číslo jedna, avšak do budoucna bych chtěl vyzkoušet i jiné techniky. Mám v plánu přejít na větší formáty, takže se rozhodně nebráním v tomto ohledu vyzkoušet i něco jiného.

Tvoje poslední propagovaná malba je Eminem. Co Tě třeba vedlo u něj ho nakreslit?

Eminema jsem měl v plánu nakreslit už několikrát, ale vždy z toho nějak sešlo. Poslouchám ho už od dětství, takže to byla jenom otázka času. Tato kresba je scéna z filmu 8 Mile, snažil jsem se do ní zakomponovat i realistické pozadí, což mělo nakonec velký úspěch. Jsem rád, že jsem s kresbou počkal a považuji ji za jednu z nejpovedenějších.

Eminem, Michal Kutik

Jsou i další rappeři, který si nakreslil?

Nedávno jsem kreslil Tupaca, kterého mám ve své osobní sbírce a visí mi na zdi, dále v mé tvorbě nechybí Method man, RA The Rugged Man, Ice cube, Vladimir 518, Macklemore…

Je nějaká tvorba, na kterou si sakra hrdý?

Já jsem celkem dost sebekritickej, takže po čase se mi většinou mé kresby moc nelíbí. Ale jelikož se snažim vždy něčím překonat sám sebe, vyzdvihnul bych již zmíněné nedávné kresby Eminema a Tupaca. Že bych byl ale sakra hrdý se říct nedá.

Máš třeba nějaký svůj vzor?

Nevím, zda mohu říci, že se jedná vyloženě o vzor, ale hodně se mi líbí a dost sleduji tvorbu Kelvina Okafora, dále má úžasné kresby Dirk Dzimirsky, či Diego Fazio. Rozhodně bych to chtěl jednou dopracovat na takto hyperrealistická díla.

2 Pac, Michal Kutik

18 září byla spuštěna tvoje výstava v kláštereckém kině Egerie. Je to tvoje první akce? Kde se urodila tahle myšlenka?

Ano, jedná se o moji první výstavu. Jednoho dne mi zavolali z vedení kláštereckého zámku s tím, že mají na starosti i ostatní kulturní akce v našem městě a zda bych nechtěl vystavovat. Při setkání jsme se domluvili, že výstava bude probíhat v prostorách kina Egerie, a že se tedy bude týkat převážně známých herců a jejich filmových postav.

Jaký máš doposud ohlasy na tvoje kresby. Popřípadě už se zaprášilo po nějaké kresbě?

Ohlasy jsou většinou pozitivní, což mě velmi těší. Samozřejmě občas se najde někdo komu se nějaká kresba nelíbí, ale to je normální, nemůže se všechno líbit všem. Jsem rád za jakoukoliv kritiku a pokud mi dílo zkritizuje člověk, který se navíc také věnuje kresbě/malbě, jsem za to velmi rád. A ano, hlavně v poslední době mají lidi o mé umění docela zájem, takže není výjimkou, že se po kresbách zapráší. Je skvělý vědět, že děláte něco, co vás baví, co lidi ocení natolik, že jsou ochotni za to zaplatit a vyvěsit si to doma, či obdarovat své blízké.

Co chystáš do budoucna?

Momentálně stále pracuji na kresbách, které se týkají výstavy. Jelikož je prodejní a trvá až do konce roku, je potřeba stále doplňovat nová díla. Do toho máme za chvíli prosinec, takže budu pracovat na zakázkách, které se týkají Vánoc. S koncem roku bych chtěl tak nějak ukončit tuhle „éru“ kreslení slavných osobností a začít se více věnovat kresbě lidí „obyčejných“, ale pro mě něčím zajímavých. Hlavně chci přejít ke kreslení větších formátů a naučit se propracovat kresby více do detailu, s čímž nejsem doposud moc spokojen. Dále mám v hlavě takovou představu, že bych chtěl s jedním mým známým, který se věnuje focení, fotit a kreslit lidi z našeho okolí, kteří nás něčím zaujmou. Takže pokud se mi tohle všechno povede, budu rád a doufám, že mě to posune zase o kousek dál.

Game of Thrones, michal Kutik

RapCity je web o hudbě. Co ty vůbec posloucháš za hudbu?

Já jsem vyrostl především na hiphopu a tak nějak celkově černý muzice, poslouchám jí od dětství. Můj první kontakt s hiphopem byl ještě na kazetách a walkmanech. Pamatuju si, jak jsme kupovali prázdný devadesátky a na starým kazeťáku na ně nahrávali Naughty by Nature, Wu-tang, Tupaca…Pokud bych měl vyjmenovat nějaký další interprety, na kterejch dodnes ujíždím, tak rozhodně Gangstarr, Biggie, Evidence, Lauryn Hill, Atmosphere, Masta Ace, The Roots a mnoho dalších… To jsou klasiky, který neomrzej snad nikdy a pravidelně se k nim vracím.

Z Česka poslouchám a strašně si vážim Vladimíra 518 a to nejenom kvůli hudbě, samozřejmě pak Prago Union, kluky z Ty Nikdy. Jak říkám, je toho spousta, ale rozhodně nemám problém zabrousit i do jiných žánrů, hlavně při kreslení si to bez hudby nedovedu představit, rád poslouchám Lucii, jejich letošní koncert v O2 aréně byl top, dále mám třeba celou diskografii Oasis, poslechnu si i Lanu del Rey, Timberlakea a mnoho dalších.

Kdyby Tě někdo z rapperů čistě hypoteticky oslovil o nakreslení coveru na album. Myslíš, že by ses toho chopil?

Pokud by se mi jeho tvorba líbila, tak určitě. Těmto věcem a spoluprácím jsem naprosto otevřenej a dokonce i velmi rád bych se na něčem takovém podílel.

Co Tě poslední dobou překvapilo anebo naštvalo?

Popravdě vůbec nemůžu přijít na nic, z čeho bych byl teď někdy překvapenej, už dlouho mě někdo, nebo něco nepřekvapilo. A naštvalo? Určitě mě dokážou vytočit lidi a jejich omezenost, nevychovanost, drzost. Díky kreslení přicházím do kontaktu s více lidmi, než dřív, takže není nouze o takovéhle situace. Spíš bych se asi měl naučit nad to povznést, ale to ještě neumim:) A jinak jsou i dny, kdy mě dokáže vytočit fronta na poště, šlápnutí na botu, komár v pokoji (to hlavně), asi bych na tom měl zapracovat 😀

Ice Cube, Michal Kutik

Kdybys mohl změnit jednu věc, která by to byla?

Jelikož se celej rozhovor točil převážně kolem kreslení, tak první věc, která mě napadla při týhle otázce je, že jsem to měl jít studovat. To mi v poslední době dost chodí na mysl. Dřív jsem si to zase až tak nebral, ale čím více se tomu věnuju, tím více nacházim „mezery“, které jsem mít nemusel.

Existuje nějaká jedna chyba, kterou stále opakuješ?

Odkládání věcí na později. Ve všem, vždycky. Nesnášim se za to!

Moc Ti děkuji za rozhovor. Máš nějaký vzkaz pro tvoje fanoušky?

Přeju každému, ať najde činnost, která ho bude bavit a naplňovat, vytrvejte u ní, obětujte tolik času, kolik budete moci, zdokonalujte se, povzneste se přes všechny nezdary a uvidíte, že postupem času se vám začne dařit a zjistíte, že můžete cokoliv. Sky is the limit. Díky za rozhovor a díky všem za veškerou podporu, za zájem o mojí tvorbu, za kritiku.

https://www.facebook.com/PortretyMichalKutik

Michal Kutik

Leave a Reply

Your email address will not be published.

*