Určitě jsi postřehl nedávnou kauzu kolem kontroverzního zpěváka Daniela Landy, který měl složit hymnu o Karlovi IV. Nebojte se, tímhle tématem se určitě zabývat nebudeme, ale začal jsem tak, že právě vznikla skladba na jinou historickou postavu a to Mistra Jana Huse.

Tu má na starost rapper Lipo a byla nahrána k příležitosti 600. výročí upálení Mistra Jana Husa, kdy ho oslovila Česká televize, aby se nechal inspirovat jeho myšlenkami a natočil o něm song, který pojmenoval Terapie. A jak se mu to celé povedlo, můžete sami posoudit.

„Na Husovi mě nejvíce zajímalo téma, které s jeho osobou významně souvisí, ale zároveň ho myslím přesahuje a činí tak univerzálním. Tím tématem je život v pravdě, který se opírá o silné vnitřní přesvědčení a vlastní svědomí. Hus byl teolog, náboženská postava, ale tato jeho moralistická poloha má v Čechách myslím své pokračovatele jak v Masarykovi, tak v Havlovi.

Tato etika svědomí má určitě svoje limity a úskalí. Zajímalo mě, jaké jsou motivy a vnitřní pochyby takového jedince? Taková osoba totiž musí bojovat se svým egem, svojí výlučností. Přirozeně také čelí vnitřním pochybám o smyslu svého snažení. Zároveň je hnána vnitřním puzením nezradit své svědomí a pokračovat dál. Tak mi z toho vyšel Hus, který se se svými problémy svěřuje k psychoterapeutovi. Inteligentní, pochybovačaný, zároveň si vědomí své vyjímečnosti.“

Mimo to, na tohle téma své um ukázal i třeba Kato, který to okomentoval takto:

„Ze svého úkolu jsem vybruslil možná trochu předvídatelnou cestou, u ostatních jsem se ale obával přílišné závažnosti, vzhledem k tomu, že jsem byl limitován časem na výrobu. Navíc jsem ke svému překvapení zjistil, že skoro nikdo v mém okolí neví, že to byl Mistr Hus, kdo dal našemu jazyku háčky a čárky. Například ‚á‘ se do té doby psalo jako ‚aa‘ a podobně. Takže nakonec se to ukázalo být celkem smysluplnou volbou. Díky, Mistře!“

Leave a Reply

Your email address will not be published.

*