A kdože to vlastně míří do Prahy?

Grandmaster Flash (1958- )

Základní fakta

Narozen na Barbadosu v roce 1958 jako Joseph Saddler, poté vyrůstal v Bronxu. S DJingem začal už jako náctiletý a tehdy také získal svou přezdívku „Flash“, a to proto jak rychlé má ruce. V 80.telech založil skupinu Grandmaster Flash and the Furious Five se kterou vydali mnoho přelomových rapových nahrávek které obsahovali písně jako např. “ The Message“ V roce 2007 se stali první rapovou skupinou, jež byla uvedena do Rock and Roll Hall of Fame.

Ranná léta

Dětství neměl zrovna ukázkové jelikož jeho matka byla většinu času hospitalizována na psychiatrii, otec byl nasílnický, avšak byl to zrovna on kdo ho přivedl k hudbě, ve které později nalézá únik a zalíbení. Začíná navštěvovat DJ party a pomalu přichází jeho první experimentování s gramofony. Flash později proslavil významné DJské techniky jako jsou „cutting,“ „scratching,“ a „phasing.“ Představil světu umění přechodu mezi nahrávkami bez přeskakování rytmu.

Vzhledem k jeho nízkému věku však nedostával možnost hrát v místních disco klubech a tedy se svými přáteli založil v jižním Bronxu svůj vlastní klub, kde pořádali party.

„Disco was for adults and they wouldn’t let the kids in. That forced us to go out on the streets and make our own entertainment.“

The Furious Five

Začátek jeho velkolepé kariéry spustilo spojení se s Melvin Glover (aka Melle Mel), Keith Wiggins (aka Cowboy), Nathaniel Glover (aka The Kid Creole), Eddie Morris (aka Scorpio), a Guy Williams (aka Rahiem), kdy společně začali psát rapovou historii. Společně známý jako Grandmaster Flash and the Furious Five přišli se zcela novým zvukem a přístupem k rapu. Gramofony a nahrávky se staly nástroji, zrodilo se spojení mezi DJem a skupinou rapových MCs.

Svoji první nahrávku „Superrappin“ vydali v roce 1979 pod Sugarhill label. tehdy začalo jejich 3leté období v němž byli velice produktivní a obsazovali hitparády. Mnoho nahrávek z let 1980-1983 se později ukázalo jako naprosto klíčové pro hip-hop tvorbu dalších let.

V hudbě se Flash prostě našel, on vytvořil ten zvuk, který je základem rapové hudby. Prvních bylo mnoho, on však byl první kdo kombinoval dvě nahrávky bez ztráty rytmu. První, kdo během živého vystoupení pužil smyčky bicích. On byl první kdo vytvořil nahrávky výhradně ze samplů.

Část jeho brilantnosti vychází právě z jeho obsese  dělat stále nové a nové věci, ale neměl potřebné nástroje k jejich provedení, takže iprovizoval.

 „I needed a way to have the platter continuously spinning while I’m moving the record back and forth,“ he later recalled. „I went to a fabric store. When I touched this hairy stuff – felt – I found it. I rubbed spray starch on both sides and ironed it until it became a stiff wafer. After that, I was able to stop time.“

Obchodní neshody nakonec vedly k zániku skupiny v roce 1984.  Setkalii se však ještě jednou a to o tři roky později na charitativním koncertu pořádaném Paulem Simonem v Madison Square Garden v New Yorku.

Sólo kariéra

Po většinu osmdesátých let byl Flash mimo hlavní proud. Jeho první sólový záznam „They said it could not be done“ se setkal s vlažnými recenzemi a prodejem. Flash také bojoval s kokainem.

V devadesátých letech působil jako hudební ředitel a DJ v Chris Rock Show na HBO. Po roce 2000 se zaměřil na vlastní práci. Začátkem roku 2002 vydal „The Official Adventures of Grandmaster Flash“, ambiciózní sólové dílo, které se skládalo právě z raných zvuků, které vyvinul jako mladý DJ.

 

A ano přesně tento člověk, legenda, mohykán se představí v Praze.

FB event: https://www.facebook.com/events/236775413686592/

Leave a Reply

Your email address will not be published.

*