Léto je v plném proudu, a abychom Vám ukázali, že pořád makáme, tak tu pro Vás mám rozhovor.

Tentokrát jsme si vzali pod palbu jméno z Lipníku, člena skupiny HIPNOTICRevolta records. Ti bystřejší už vědí, že se jedná o jméno Lafre. Ten mi s radostí zodpověděl pár otázek, které jsem mu položil a tak se můžeš dozvědět o tomhle chlapíkovi něco víc.

 

Ahoj, můžeš se čtenářům nějak stylově představit?

Zdravím všechny čtenáře Rapcity, je pro mě velkou ctí, že Vám můžu povědět něco o sobě a o svém připravovaném albu. Jmenuji se LaFre, pocházím z Moravy a rap beru jako srdeční záležitost. Poštěstilo se mi stát se členem Revolta records a tak doufám, že se máte v následujícím období a neméně v následujících minutách na co těšit.

 

Můžeš nám prozradit, kdo je Lafre v soukromí?

Jasně LaFre je v soukromí 26ti letý kluk, který bohužel musí stále chodit do práce, aby vydělal bezcenné peníze, díky kterým může aspoň částečně realizovat své působení na hip hopové scéně. Ale jestli se ptáš přímo na soukromí, myslím, že se nijak zvláště neliším od ostatních.

 

Super, díky moc. Začneme hned tím hlavním. Moc dobře vím, že budeš vydávat album s Názvem METAFORA. Proč zrovna tenhle název?

No jde o to, že ten název je cílený. Mám strašně rád texty, ve kterých musíš hledat pointu a hloubku, která je někdy skvěle skrytá. A to je přesně Metafora, to je přesně to o co se snažím. Vkládat do textů hloubku, aby to nutilo lidi přemýšlet.

 

Díky za vysvětlení. A na co se na albu můžeme těšit?

No zvukových stop tam bude přesně třináct. Nicméně něco z toho je intro, outro, a malý skit, takže skladeb jako takových bude 10. A jsem strašně rád, že mi spolupráci přislíbilo i pár hostu, takže se můžete těšit na eLKu, Presenta, Revoltu, Razima ze své domovské skupiny Hipnotic, Martina Šafaříka a Moniku Povýšilovou. No, a pokud se ptáš na koncept alba, je poskládané tak, aby simulovalo pochod od špatných věcí až k těm dobrým. Tímto směrem jsou skladby na albu poskládané. (tudíž i první Proč?)

 

 

Předpokládám, že celé CD vyjde pod RR. Chci se teda zeptat jak jsi se k Revolta records dostal a jak se ti tam líbí? Měl jsi už s někým z vydavatelství spor? A jak ses vlastně poznal s Revoltou? Touhle otázkou bych asi začal.

Marka alias Revoltu znám už spostu let. Studoval jsem střední školu v Ostravě, hrával tam profesionálně basketbal a on ho hrával taky. Takže tak nějak jsme se znali. Poté mě oslovil, jelikož věděl, že děláme v Lipníku rap, a nabídl nám nahrávání u MC DURA. Tehdy to byl ještě Marass (myslím Revoltu). No a tak jsme se začali seznamovat blíže. No a nedávno mi nabídl, jestli bych se nechtěl stát členem RR. No, a jelikož máme společné přání, trošku to tu změnit, tak jsem neváhal dlouho a připojil se. Samozřejmě členů je více a tím narážím, na další tvou otázku. Měli jsme první velký meeting někdy v březnu tuším. Většinu ostatních členů jsem viděl poprvé,ale po 3 hodinách jsem si připadal, jako kdybych tam seděl s bráchy. Jsme všichni více méně stejně naladění, takže žádné hádky nejsou potřeba.

 

Díky za vyčerpávající odpověď. A jelikož jsi okrajem zmínil větší množství členů v labelu, tak by mě zajímala jedna věc. Čí tvorba z labelu se ti líbí nejvíce?

No zatím toho oficiálně pod lejblem moc nevyšlo, takže budu na tuhle odpověď potřebovat mnohem více času, ale už na začátku jsme si říkali, že každý je jiný a v tom bude ta síla

 

Když jsme u RR, tak by mě zajímalo, jak to vypadá se skupinou HIPNOTIC? Stále fungujete? Chystáte něco?

Ano pořád fungujeme, i když ne takovým tempem jak RR, ale jsem rád, že jsi to vzpomněl, protože v brzké době vyjde klip k pilotní skladbě z alba Podle Buzoly, ke „Kouzelné„, takže se mají určitě na co těšit i fandové Hipnoticu

 

 

Tak to jsem rád. Přesuňme se ale od tvé hudby k naší scéně. Sleduješ ji? Kdo se ti z CZ/SK scény líbí a koho posloucháš a proč?

Nemám žádného favorita, hudba mě musí zaujmout. Poslechnu si jak klasiku, tak new school , jde mi jen o jednu důležitou věc, aby ta daná skladba měla pointu a nějakou hloubku.

 

Jaký track a CD se ti za poslední dobu nejvíc líbí?

Ty jo zapeklitá otázka. Nevím jak za poslední dobu, ale jedna z nej věcí, co se týče singlu je pro mě Ballad of the black gold od Reflection Eternal (Talib Kweli). A kdybych měl hodnotit celé album, tak mě strašně baví všechna alba od Australanů Bliss and Esso. Mají to vždy skvělé poskládané. Není to žádný hardcore rap, spíše takový ten Australský styl Chill. A taky mě strašně bavilo cd Ugly Heroes.

 

A z české produkce? Našlo by se tu něco?

Z české? Nejsem úplně v obraze. Ze Slovenska mě hodně baví Kali, Suvereno. U Čechů hledám takovou tu klasiku. Ale to už ani ti staří klasici nedělají. Ale určitě je tady řada skvělých jako je Paulie Garand a jemu podobných.

 

Super díky. Tak trošku ji nakousl moji další otázku. Chybí ti staré rapové časy naší malé země? Chtěl by si zpět nějaké skupiny? Popřípadě jaké?

Vyrůstal jsem na DEFUCKTO, takže to víš, že bych byl moc rád, kdyby dávali zase ve větším tempu. Ale abych byl objektivní, musím přiznat, že s postupem času a doby je těžké dělat styl, který se poslouchal před 10 lety. Tudíž i starší kapely mění styl, aniž by to třeba chtěli. A tohle je faktor kapel. Druhý faktor jsou posluchači. A je jasné, že člověk, když to poslouchal před x lety jako mladík, zažíval krásy života, tak se na tom stylu upne a pak mu přijde vše ostatní sračka, ale to je chyba. Dnešní děti budou poslouchat new school a za 10 let budou nadávat na to, že to už nikdo nedělá. To je to upnutí na mladistvé roky. Tudíž i mě chybí klasika z mých mladých let, ale nacházím si prostor i v nových.

 

Pojďme teď pryč od hudby. Co tě jako člověka dokáže naštvat?

No asi jsou za tím vždycky lidé.

 

Krátce ale výstižně. Jelikož patříš k RR tak mám nutkání se zeptat. Co ty a příroda? Jak ji vnímáš?

No ještě tak 7 let dozadu jsem ji uznával, ale nevnímal. Teď nacházím krásu v dokumentárních pořadech o přírodě a pokouším se ji i vnímat. Dříve bych možná vyhodil obal od zmrzliny za jízdy z auta, ale teď se snažím tu naši holku respektovat v plné míře, protože ať chceme nebo ne, vyšli jsme z ní.

 

Vnímáš nějak intelektuální propad dnešních dětí vlivem vyspělé techniky?

Spíš si myslím, že je propad u rodičů. Tempo doby je nutí neustále frčet na 150 procent, a proto na ně ztrácí čas. Často se mluví o tom, jak děti tráví čas u počítače, hrají hry, ale například zrovna ty hry, podle mého, rozvíjejí kreativitu. Ovšem nesmíš u nich sedět od pondělí do neděle. A musíš si uvědomovat co je realita a co fikce. Do je nesmírně důležité.

 

Pokud správně sleduji tvoji osobu, tak se taky celkem zajímáš o Ilumináty. Proto by mě zajímalo, co si myslíš o vojácích? Uznáváš tyto lidi nebo je vidíš, jako někoho komu jde jen o peníze?

Tohle téma se ve mně bije. Nedokážu to přesně rozseknout, promiň. Je to o individuálním přístupu jednotlivce. Každopádně kdyby bylo po mém, nebylo by vojáků třeba.

 

Jasně rozumím ti. Takže jsme to zakončili tak trošku netradičně. No každopádně máš nyní prostor říct čtenářům, co chceš. Odpromovat si album, pozdravit nebo tak něco. Je to jen na tobě. Já ti děkuji za tvůj čas a za rozhovor.

No jen bych rád zmínil, že krom viditelných členů Revolta records jsou tu i neviditelní, díky kterým to vše funguje jak má. A za mnou nejblíže stojí dva lidé. Jirka Horák a Michal Novák. Jirka se mi staral o vznik cd a Michal dělá veškerou grafiku a točí většinu klipů. No a bez nich by to album METAFORA bylo jen s těží. Ještě bych rád vypíchnul, že album vychází 18. 8. 2014 a den před vydáním vypustíme klip na jednu z hlavních věcí z alba. A to je vše. Moc děkuji za možnost vyjádřit se. Ať se daří, mějte se skvěle.

About The Author

General Editor, Manager

Related Posts

One Response

Leave a Reply

Your email address will not be published.

*