Letos, už po 4 v řadě, jsme navštívili festival Votvírák. Každý rok čekáme, co nás překvapí a nadchne se stávajícím ročníkem.  Klasicky jsme se samozřejmě zaměřili na Óčko stage, která patřila Hip Hopu. A i přesto, že počasí letos nebylo moc vlídné a pár věcí nás zaskočilo, tak jsme si letošní ročník náramně užili.

V první řadě nás překvapila některá jména, která se na Votvíráku objevila, k tomu se ale dostaneme hned vzápětí. Hned na úvod nás překvapila velikost Óčko stage. Nevíme jestli se nám to zdálo nebo se rok od roku zmenšuje. Pojďme ale k samotnému line-upu.

Páteční den a celý Votvírák v podání Hip Hopu otevírali kluci, kteří si říkají CINCINATY. Pro nás skoro neznámé jméno, ale i tak jsme si dorazili poslechnout skladby, které si kluci připravili. Osobně si myslím, že na vystupování na takovém festivalu jako je Votvírák, mají ještě dost času. Nicméně bude zajímavé, kam se tahle partička během pár let posune. Myslím si, že se máme na co těšit. Klukům je momentálně 14 a 16, jestli se nepletu. Pokud vás tahle skvadra minula, tak si určitě pusťte pár jejich věcí na Youtube.

Po Cincinaty na stage přišla partička komiků, kteří si říkají Opak Dissu Label. Tu znají určitě všichni příznivci facebookové skupiny Bizarní Hiphopeři. Osobně si myslím, že to na festival nepatří, ale musím uznat, že kluci to rozjeli a dokázali lidi rozhýbat. Za to sklidili víc než očekávaný aplaus.

Po tomhle vystoupení  se začínala připravovat již známá jména. Jako první se přišel na lidi podívat Kato, společně s Marem. Ti klasicky přinesli svoji show, kterou nemohou nikdy zklamat. A tak naše hip hopová legenda lidem pustila do uší starší i novější skladby. Mohli jsme si live poslechnout třeba Varování, Myšlenkovej pochod nebo Apropo a samozřejmě nechyběl ani Verbální atentát. A tak jsme si opět vychutnali trošku té klasiky.

Následoval HOT SPOT, který spojil česká a slovenská slova na jednom pódiu. Pro ty, kteří nemají ani tušení o koho se vlastně jedná. Na stage došli Fobia Kid, Idea a Boy Wonder. Ti si fanoušky získali pouhým vstupem na pódium a připravili lidi na vystoupení pro mě nejvíc očekávané a to sice pro Pio Squad.

Kluci z Jihlavy nepřinesli jen Stromy v bouři, ale také spoustu dalších věcí. A pro lidi co se ptali kde se flákaj, přinesli jasnou odpověď. Přinesli své království na Votvírák a ukázali, že i po tom, co se ztratili se s nimi musí jednoznačně počítat. Pio Suad v rapu rozhodně nejsou pouhými turisty. Největší hype měli asi na jejich nejznámější track Chtěl bych, který si s nimi střihli snad všichni, kteří byli v ten čas před Óčko stagei.

Klidnou část pátečního dne přišli rozsekat šílenci, kteří si říkají Sodoma Gomora. Když vidím a slyším jejich fanoušky, tak mám občas pocit, že jsou to normální fanatici. Sotva se ozval Řezníkův hlas, tak se adrenalin v Milovicích zvedl o 100%. Lidi byli jako urvaní ze řetězů. Obrovský hluk doprovázel členy Sodomy na stage, zaslouženě. To, co každý rok tahle parta předvede, to je neskutečný. Letos si pro ně připravili speciální kousek k tracku Zasraný Vánoce. Samozřejmě nechyběly ani skladby jako Holka v mým sklepě nebo Kundičky.

Po Sodomě zakotvil na stage Paulie Garand a lidi nechal trošku odpočinout. Zároveň však přinesl obrovskou atmosféru, kterou nasáli snad všichni. Samozřejmě nemohl chybět ani Roseck, který už nějaký ten pátek kryje Pauliemu záda. A na své si přišel i Kenny Rough, který se chopil Saxofonu a ukázal, že spousta dnešních producentů mu může jen závidět.

Po Pauliem následoval člověk, o kterém se v poslední době mluví víc než dost. Řeč je samozřejmě o Vladimírovi 518. I když jeho poslední album sklidilo spíš neúspěch, tak na Votvíráku tomu bylo přesně naopak. Lidi si show i nejnovější skladby užili. Mohli jsme tak slyšet skladby jako je Nemám zájem, Krev není voda nebo třeba i dnes už legendární Vím já?. Možná jen škoda, že se neobjevili i James Cole s Orionem, aby byla poslední zmíněná skladba celá.

 

 

Páteční večer zakončila momentálně asi nejúspěšnější česká rapová crew, TroubleGang. Ti jako klasicky přinesli svojí energetickou show, která donutila lidi pogovat. Mohli jsme slyšel věci jako Celej blok, Náš hood, Mladá krev nebo jeden z nejnovějších počinů, Dead man walking. TG show byla jako třešnička na dortu a zároveň hřebík do rakve. Výborná show jako vždy a lidi byly podle mě po skončení koncertu už úplně na dně se silami. Ono se není čemu divit po tak nabitém dni. Letos už jen chybělo skákání do lidí nebo plavání v lidech v nafukovacím člunu.

Jako top páteční shows bych vybral vystoupení Sodomy Gomory a TroubleGangu.

Fotoreport z Votvíráku najdeš zde.

Sobotní program nám přišel víc atraktivní a tak jsme byli zvědaví, co nás čeká. Nevynechali jsme jedinou show a tak jsme začínali na Óčko stage hned od 15:00, kdy vystupoval Johny Boss. Ten nás nijak nezaujal. Spíš bych to označil jako klasický průměrný český rapový výkon. Nicméně podle mého o dost lepší než další vystupující, kterým byla skupina Podpultura. Nic zajímavého, pokud nejste raketový inženýr nebo šílený fyzik.

To pravé začínalo hned v 16:00, kdy přišel obohatit Votvírák svým vystoupením asi nejvtipnější MC u nás a to sice MC Gey. Ten si sebou přinesl nejen výborné skladby, ale i hromadu vtipů a výstupů. Asi jsem nezažil koncert, u kterého bych se více nasmál. Chvílemi jsem si říkal, proč ten člověk nevystupuje v televizi jako komik. Nicméně asi jako většina lidí, tak i já jsem se těšil na to, jestli zazní oficiální a nejtvrdší beef, MC Gey vs Maniak.  A samozřejmě, že zazněla. Hned při následujícím koncertu, kdy převzal majk do rukou Maniak. Kluci si dali na frak a MC Gey spěchal domů.

Maniak ovšem předvedl celkově na Votvíráku obrovskou show. Dokonce takovou, že bych se nedivil, kdyby příští rok dostal nějaký lepší čas. Při jeho skladbě Ballvan se dokonce udělal i menší moshpit.

Po Maniakovi na stage přišli kluci z Milion+, bohužel pro jejich fanoušky, bez Logica. Nicméně i tak se lidi bavili a spoustu tracků si dali společně. Zazněly tracky jako Payout, Kawasaki, Cigára a kisses, Kurvapičasamopal. Dokonce mám pocit, že si parta fanoušků udělala malej moshpit někde dál od pódia. Kluci měli obrovský play time, jejich čas byl od 18:00 do 20:30, kdy je střídal Blakkwood.

Ten přišel v kompletní sestavě. Na stage nastoupil se skladbou Blakkout a obrovskou energií. Pokud jste někdo viděli videa na YT nebo na IG, tak asi víte co mám na mysli. Přišlo mi, jako by byli všichni utržení ze řetězu. Dokonce tak moc, že při traku Drakk vypadal Fosco jako ninja. Rozdával vzdušné kopačky a pěsti. Každopádně Blakkwood udělal pro lidi výbornou show a byl za to právem odměněn. A hned po tom, co se setmělo se na stage připravovala slovenská skupina Nerieš.

Kluci byli na Votvíráku už minulý rok, kdy zahajovali sobotní den. Letos se posunuli mezi 22. a 23. hodinu. A tak měli jeden z hlavních časů. Jak se s tím popasovali? Koncert super, jen mám pocit, že oproti minulému roku to bylo slabé. Slyšeli jsme skladby Milujeme tuto dobu, Obyčejní chalani, Nepýtám sa a další.

Po Nerieš přišel na stage člověk, kterého dnes zná minimum mladých lidí. Pro mě to je ale stále funkčný veterán. Přijel Vec, kterého jsem ještě neviděl hrát live a asi už ani neuvidím. Neměl jsem tušení co můžu a nemůžu čekat. Společně s Vecem přijel Škrupo, který měl zastávat úlohu DJe, což se ale moc nedělo. Během koncertu se kluci střídali za majkem a gramcema. Za mě jedno z nejlepších vystoupení sobotního programu. Šlo vidět, že to kluci dělali z lásky k hudbě. Nic nebylo umělé nebo strojené, prostě čistá upřímnost.

 

Předposledním vystupujícím sobotního programu a zároveň celého Votvíráku, byl Smack. Těžko popsat tuhle show, asi jen jedním slovem, Hell. Smack přišel na stage za tmy jen se světlem ze světlic a v dresu Slávie se svým jménem. Sotva začala první skladba a Smackův agresivní hlas se roznesl po Milovicích, tak kotel před Óčko stagei nebyl k udržení. Security pod pódiem museli podpírat zábradlí. Asi není třeba ani psát, že na každý druhý, ne-li na každý track se dělal moshpit. A jak už je na Smackových vystoupeních zvykem, tak fans odcházeli s propoceným trikem, podupanýma nohama a s pár ránami v obličeji. Tak to prostě dopadne, když jdeš na někoho, kdo dělá takový šílený shows jako Smack.

Po Smackovi a jeho crew se na stage chystali kluci z H16. Jako první přišel Majk Spirit, který měl celé vystoupení začít. Bohužel nás to na tolik nudilo a uspalo, že jsme se šli najíst a propásli jsme tak celé vystoupení.

Veškeré foto z Votvíráku najdete zde.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

*