Včerejší den byl tak trochu s nadsázkou den, který patřil rapperu Fosco Alma.

Včera vypustil pilotní video singl 5 minut z právě chystané desky Foscoismus 2. Ještě než šla tahle chytlavá věc do éteru, oslovil jsem Fosca na menší rozhovor, kde jsme probrali nejenom jeho chystanou desku, Blakkwood a další zajímavý věci.

Tak pojďme do toho.

Zdravim Fosco, jak se Vede? Kde jsem Tě právě zastihnul?

Zdravim, právě jsem zpátky ve studiu, vrátil sem se z Plzně, kde jsme společně s Jakubem Stelzerem dodělávali a následně zveřejnili můj novej videoklip “5 minut”, kterej je zároveň pilotním singlem alba Foscoismus 2, který chystám letos vydat. Takže v tuhle chvíli odpočívám a užívám si, že je to konečně venku (ten klip) a já se můžu chvíli věnovat jinejm projektům v labelu.

Teď kolem Tebe je horký téma a to tvoje chystaný album Foscoismus 2. Ale nejdřív se vrátíme nazpět časem. Jak vzpomínáš na rok 2008, kdy jsi vydal Foscoismus?

Právě nostalgie, která mě prostoupila, když jsem se po dlouhý době vrátil do Hradce Králové po delším pobytu v Praze (a budování Blakkwood Records) ve spojení s náhodnym poslechem alba Foscoismus mě přivedla k myšlence udělat další sólo projekt. Prostě sem dostal strašnou chuť udělat něco po dlouhý době uplně sám. Trošku mě k tomu i přivedl feedback od fanoušků, kteří se stále u každýho mýho featu dožadovali, abych “udělal zase konečně něco uplně sám”.

Takže na rok 2008 vzpomínám rád, protože v tý době se stalo spoustu věcí, jak špatnejch, tak i dobrejch, ale jak už sem zmínil, kdykoliv si pustim Foscoismus, tak se vrátim do roku 2008 a znovu prožívám co se tenkrát všechno dělo, ty pocity, je to takový příjemný ohlédnutí se a zjištění, že nestagnuju, ale furt se posouvám dál a dál.

Tvoje topovka z tohohle alba?

Všechno mě to baví do dnes hudebně i rapově, jen bych dnes trochu jinak pracoval s hlasem a víc si hrál s frázováním a celkově volil jiný rýmy, víc fonetický, tak jak to dělám dnes. Ale zásadní pecky tam sou asi Real a Pevně ve svých rukách, no a asi i Glockrap 2.

Teď makáš na Foscoismus 2. Kolik už máš nahraných věcí?

Mám nahraný 2 finální nahrávky, z toho jedna věc je už venku (5 minut) a druhou jsem chtěl původně dát na Blakktape 2 jako promo, ale trochu se nám Blakktape 2 protáhl, takže to tam nakonec vubec nedám a objeví se tam track “5 minut”. Mám nahraný jen 2 finální věci, protože chci do poslední chvíle znovu a znovu procházet veškerý texty a přemítat nad tím, jestli jsem s tím opravdu takle spokojenej. Jsem velkej perfekcionista. Takže jestli počítám správně tak mám hotovejch nějakejch 9 věcí v tuhle chvíli a na dalších budu teď pracovat v následujících týdnech, protože mám milion rozepsanejch konceptů, kterejm se chystám dát formu.

Budeš si produkci dělat celou sám anebo sis někoho přizval?

Zatím jsem si vše vyprodukoval uplně sám. Chci na desce dát prostor našemu novýmu producentovi, kterej produkoval Chimaeru, jeho jméno je DOM. A uvidíme kdo další mě zabije nějakym beatem. Samozřejmostí je, že tam budu mít zase nějaký hudebníky, jako na albu Ze Tmy. Např. můj táta zajebe zas nějaky houslový solo, atd. Mám to rád, když to co dělám, je opravdová hudba a ne jen zkurvenej loop kterej jede 4 minuty dokola. Potřebuju změny a gradaci. To bohužel většině českejm producentům chybí.

Prozradíš třeba hosty?

Vlastně zatím ani není koho prozradit. Nebaví mě na hosty čekat, většinou to všem akorát trvá a zdržujou – ty externí. Samozřejmostí jsou Blakkwood riders, takže L.D., Viktor Sheen, Renne Dang, Amco, Sharlota, 1210 Symphony, Jay Diesel. Jsem v kontaktu se Strapem, kterýho vážně cenim za techniku a celkově mě prostě dokáže nadchnout (tak jako málokdo v ČR/SK) a měl původně být na singlu “5 minut”, ale nestíhal kvuli svýmu albu, takže uvidíme jak to dopadne. Další hosty co mám v hlavě nebudu prozrazovat, protože ještě nevim jestli tam vubec bude prostor, ale pár jich ještě je.

Kdy bys to chtěl vydat?

26.9.2015.

Bude k albu i nějaký merch?

Rozhodně. Plánuju limitovanou edici triček a snapbacků + nějaký malý píčovinky. Taky bude pár exkluzivních balíčků, kde budou moje legendary NY black caps, kterejch mám asi 5 a rozhodl sem se je věnovat fanouškům.

Fosco Alma

Jak z tvého pohledu šlape Blakkwood?

Chvalitebně. Stále je co zlepšovat, ale jsem relativně spokojenej.

Loni jste vydali Blakktape a myslim si, že to sklidilo celkem úspěch. Jak už jsi nakousnul, rýsuje se dvojka. Máš k tomu něco bližšího?

Budou to míchat tentokrát 1210 Symphony a pujde to asi někdy v létě ven, aby se to nekrylo s nadcházejícím albem Projekt Asia.

Projekt MAAT co se týká nových věcí prozatím spí. Kdy bude opět probuzen, aby udělal bordel?

Navenek to tak vypadá, ale měli jsme na jaro připravenej singl, ale nějak se to nestihlo dotáhnout do konce, takže jsme to dali k ledu abych měl víc času na svý solo album a L.D. začal dělat na svym solo albu, který výjde na jaře 2016, takže uvidíme jak dál naložíme s projektem MAAT. Určitě zase něco uděláme, ale teď jsou pro nás prioritní solo věci.

L.D, Fosco Alma

Loňský rok sis rýpnul do českých mcs kvůli jejich odfláklý technice. Myslíš si, že si vzali tvoje slova k srdci a už se to aspoň trochu zvedá?

Myslim si, že vůbec to že se o tom začlo mluvit, pomohlo k tomu aby si to emsís alespoň uvědomili. Že ten rap musí nějak znít a mít nějakou formu. Protože pokud by neexistovala ta omílaná “technika”, tak by mohl kdokoliv přijít a jen začít mluvit do beatu uplně mimo rytmus a řikat tomu rap. Haha.. To by to dopadlo. Za technikou rapu si stojim, ať si kdo chce co chce říká. Jen lituju všechny zabedněnce, který to nechápou, protože se nikdy nikam neposunou.

Co si myslíš o dnešní módní vlně jménem Trap? Taky Tě zasáhne tenhle styl?

Nezasáhl. Jedu si to co mě baví a tak taky bude znít moje album. Neodsuzuju trendy věci, mám rád trendy, mám rád mainstream, ale to neznamená, že se z toho poseru a budu to dělat ve chvíli kdy to dělaj všichni. Jsem takovej, že když to dělaj všichni, tak já to dělat nechci:-)) Možná moje hloupost, kdo ví.

Taky Tě pohltilo jako každého Čecha mistrovství světa v hokeji?

Ani moc ne. Fandil sem, to je jasný, ale nějak mě tyhle sporty uplně míjej.

Ty sám se věnuješ nějakému sportu?

Bohužel ne. Nezbývá mi na to čas. Žiju hudbou.

Jako správnej pařmen nám určitě doporučíš nějakou skvělou hru?

Na podzim se dost těšim na Mad Maxa na PS4. Na tabletu teď hraju Shadowruns (steampunkový rpg), na mobilu už přes rok hraju Trials Frontier, Plants vs Zombies 2. Jinak na konzoli určitě super hra Last of Us, z toho sem se hodně dojebal. Dost mě bavilo i Far Cry 4, nebo Need For Speed Rivals. Samozřejmě průběžně smažim GTA V, který sem dohrál na PS3 a teď ho znova hraju od začátku na PS4. Ale teď poslední měsíc sem ani nehrál, hodně sem se věnoval produkci novýho videoklipu “5 minut”.

Teď mám pro tebe 3 otázky, které dávám každému – Co Tě poslední dobou překvapilo anebo naštvalo?

Mile mě překvapilo setkání s Jamesem Colem v noci na benzínce cestou z koncertu, kdy mě s úsměvem pozdravil a skvěle jsme po několika letech pokecali.

Štvou mě ukňouraný rapy, který mě přijdou až ostudný. Je toho poslední dobou plnej internet. WACKSHIT.

Kdybys mohl změnit jednu věc, která by to byla?

Nadělil bych všem lidem na světě inteligenci vyší než je průměrná. Protože sem nešťastnej z toho jak sou některý lidi tupý.

Existuje nějaká jedna chyba, kterou stále opakuješ?

Věřim lidem, který mě nakonec stejně zklamou.

Nejbližší akce, kde Tě můžem vidět na živo?

Hradec Králové, teď 29.5., nebo 12.6. v Prdeli (Česká Lípa), nebo 13.6. na Votvíráku.

Děkuji Ti za rozhovor. Máš nějaký vzkaz na konec?

Díky za rozhovor a díky všem co za mnou stojej. Vážim si Vás všech. Peace.

FanPage

11350442_10152728917816566_7470822669955736905_n

 

One Response

  1. Fosco Alma se svým novým klipem před vydáním alba | RapCity

    […] Je tomu přesně měsíc, kdy vyšel singl Zpátky doma, nyní jak Fosco slíbil, přináší třetí videosingl Glockrap 4.Je to také poslední videosingl před releasem jeho nové desky, která ponese název Foscoismus 2 a datum vydání je stanoven přesně za měsíc od tohoto 3 klipu, tedy 26.9. Více info o albu v těchto článcích: zde a zde. […]

    Odpovědět

Leave a Reply

Your email address will not be published.

*