Karel Jaromír Erben by v letošním roce oslavil 205. narozeniny. I na tuto počest proto vzniklo v rukou 12- ti mladých českých ilustrátorů unikátní komiksové zpracování jeho nejslavnějšího díla – Kytice. Pod Komiksovou Kyticí, která vychází v edici Český Grimm, jsou podepsáni čeští ilustrátoři: legenda pražského graffiti, Delarock, oceňovaná knižní ilustrátorka Kateřina Bažantová či Vladimír Strejček ze studia DRAWetc. a mnoho dalších. Vydání komiksu je nyní možné podpořit v crowdfundingové sbírce na Hithitu.

 Nový komiksový život pro Erbenovu klasiku

„Rozhodli jsme se vdechnout Kytici nový život, avšak v Erbenově původní koncepci. Vzkřísili jsme ji v její syrové hororové podobě a rádi bychom ji představili jako komiks i s manuálem pro čtení hluboké symboliky této literární klasiky. Každá báseň je navíc zasazena do jiné doby, “ říká spoluautor publikace Jorik Jakubisko. V edici Český Grimm vydavatelství Transmedialist tak vychází Komiksová Kytice s baladou Svatojánská noc, bez balady Lilie. Dílo se drží původní koncepce Karla Jaromíra Erbena. Publikace však obsahuje, kromě kompletních textů básní podle kritického vydání z roku 1961 a rozboru symboliky od doc. Jana Kajfosze, PhD unikátní vizuální zpracování všech básní.  Úvodní a závěrečná báseň (píseň Kytice a píseň Věštkyně) jsou vizuálně zpracovány ve formě ilustrací. Ostatní balady jsou ztvárněny v komiksovém zpracování a každá je nakreslena jiným ilustrátorem. Pro vizualizaci publikace bylo osloveno vizuální studio DRAWetc., z jehož portfolia vychází všichni ilustrátoři.

02

„Pro nás to byla skvělá práce. Sepsali jsme jedenáct unikátních scénářů na motivy balad z Kytice, každá jiná obsahem, usazena v jiném čase a světě, a jinak nakreslená, ale dohromady tvoří celek, kterým se krásně listuje a kde můžete hledat skryté zprávy a moralistní poselství, které přeskočilo už několik generací čtenářů,“ říká Vladimír Strejček, zakladatel studia DRAWetc.

Čtenáři se mohou těšit na ilustrace od legendy pražského graffiti, Delarocka, Marca Turiniho, který ilustroval například pro Marvel či hororové zobrazení Polednice od Vladimíra Strejčka, principála studia DRAWetc. Nechybí ani zpracování od Kateřiny Bažantové aka Ktaiwanity, talentované ilustrátorky, která žije momentálně ve Francii. Ta vyhrála mimo jiné Cenu akademie sci-fi, fantasy a hororu za nejlepší ilustraci obálky knihy Řeky Londýna za rok 2016.

07-2

„Při vizualizaci balad jsme v bublinách používali pouze přímou řeč. Zbývající text balad je zachycen v obrazech. Tím nemám na mysli pouze přepis textu, ale především symboliku, se kterou Karel Jaromír Erben pracoval. Interpretaci jsme rozšířili a do ilustrací jsme přidali i skryté symboly, které propojují jednotlivé příběhy.“ dodává Jorik Jakubisko.

 

Speciální grafické listy i interaktivní komiksové vydání

Vydání unikátního komiksového díla je nyní možné podpořit na crowdfundingové kampani „Komiksová Kytice od Českého Grimma“ na Hithitu.  Název edice Český Grimm je inspirován bratry Grimmy, kteří sbírali příběhy, mýty, legendy a pohádky v Německu. U nás tyto příběhy z lidové slovesnosti sbíral a archivoval právě Karel Jaromír Erben. On byl tedy českým Grimmem. V kampani na Hithitu jsou pro přispěvovatele připraveny speciální odměny: Komiksová Kytice za zvýhodněnou cenu 499 Kč, grafické listy jedné stránky komiksu podepsané jednotlivými autory, a pokud se podaří vybrat částku 550 000 Kč, slibují autoři komiksu i jeho interaktivní vydání.

holoubek polednice vodnik zlaty-kolovrat

Ilustrátoři komiksu:

Kytice – Delarock                                               Poklad – Tomáš Motal                                       Svatební košile – Marco Turini

Polednice – Vladimír Strejček          Zlatý kolovrat – Jan Gruml                                Štědrý den – Marek Rubec

Holoubek – Petr Holman                   Svatojánská noc – Dominik Miklušák              Záhořovo lože – Longiy

Vodník – Vojtěch Velický                   Vrba – Karel Cettl                                               Věštkyně – Delarock

Dceřina kletba– Kateřina Bažantová „Ktaiwanita“

Autoři komiksových scénářů:          

Delarock, Jorik Jakubisko, Kateřina Štursová

Odkazy:

Hithithttps://goo.gl/PkorR3

Youtube Facebook

Leave a Reply

Your email address will not be published.

*