Tři roky je poměrně dlouhá doba. Je to doba, která uplynula od vydání debutového alba INTROVERT / EXTROVERT formace Dornkappel. Album zaujal veřejnost, byl nominován na objev roku v rámci Radiohead awards rádia FM a jeho vizuál na Národní cenu za design. Zájem vyvolal i v rámci slovenské hudební komunity a přinesl nové, zásadní spolupráce.

Za tyto tři roky Dornkappel zrál osobnostně, textově i hudebně. Intenzivní práce pomalu vyúsťuje do vydání jejich dalšího alba, které je v mnohém odlišný od toho předešlého.

Jádro zůstává – komplexní textařství snažící se zachytit kolektivní současnost generace a zároveň vystihnout osobní příběh a jedinečnost individuality. Na novém albu to doplňuje živá hudba, nahrávání v jednom z nejkvalitnějších studií na Slovensku v LAVAGANCE studios, koprodukce a spolupráce s mnoha hudebníky. Zralý přístup k tvorbě naznačuje práci se současnými zvukovými trendy, se kterými nepracuje prvoplánově, ale implantuje je do tradičního zvuku živých nástrojů a do práce s hlasem. Digitální zvuky nahrazují živé, rap nahrazuje zpěv. Krabička rapového nebo hip-hopového žánru se místy vytrácí, žánry se prolínají, vzniká komplexní hudební zážitek. Album je spoluprací mnoha hudebníků, jejichž Dornkappel zaujal a v této spolupráci vidí možnost být součástí jedinečného hudebního projektu na československé scéně.

Nyní vychází první klip alba ke skladbě Noc a ráno. O hudební produkci, aranžmá, basu a kytaru se postaral Vincent z LVGNC, autorem hudby a textu je Ondrej Jurišta / Prorok, který se rovněž postaral o vokály a klávesy. Bicí zahráli Adam Noska a Attila Szeiff. O zvuk, mix a mastering se postaral Tom Lobby. Skladba s melancholickým nádechem je jakýmsi osobním manifestem postoje k hudbě, k životu a ke všemu dobrému a špatnému co přináší. Na to reaguje klip, jehož autorem je Igor Machata. Klip je jeho osobním, vizuálním překladem textu, hudby a celkové nálady skladby. Je to portrét Proroka a jeho rozpravy, nemá ambici vytvořit jasnou, čitelnou dějovou linii. Vznikal genericky, snaží se vytvořit vizuální dojem, podpořit emoci skladby.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

*