Uskupení Nostalgia (Creame, Zelec), jenž poslední dobou fungovalo jen jako součást Exile LBL,  má venku po delší době nový singl Šance nečeká.

Track ignorující jakékoliv trendy pojednává o skutečnosti, že každý unikátní příležitost přichází jen jednou a je třeba se jí chopit a vytřískat z ní maximum. Nahrávalo se u Creama ve studiu, zároveň se postaral i o hudbu, aranž a doprovodnou grafiku. O finální ozvučení se následně postaral Kenny Rough.

Mimo této novinky, jsem položil producentu a rapperu Creame pár otázek, tak to kontroluj.

Ahoj, zdravim, kde jsem Tě právě zachytil?

Čauko, právě si nahý plachtím rogalem kolem tvého baráku. Mrkni z okna! Sranda, v obležení dětí se tady marně snažím nacvakat odpověď na tvou otázku.

Určitě ses už někde zmiňoval, ale jak si se dostal k hudbě.

Je to tak, mám na to univerzální odpověď a budu ji asi opakovat celý život – není možné na to přesně odpovědět, jelikož mě komponování hudby v hlavě doprovází od nepaměti.

Už v deseti letech jsem si zpíval vlastní písničky do Win95’s mighty app – „Záznam zvuku“ na asijský mic za 69Kč. Samozřejmě slyšet to někdo, tak mi nepomůže ani nejdražší právník.

Do nedávna jsi byl hlavně brán jako producent. Teď už se postavíš i za majk. Cítíš se víc jako producent anebo rapper?

Popravdě se vůbec neumím definovat, necítím se ani jako rapper, většinou je ten přednes spíš takový guláš z rapu a zpěvu. Už z toho principu, že si pokaždé udělám jiný styl hudby. I když většinou je v tom cítit prvky hiphopu.

Chtěl bych jednou ukázat lidem i sobě, že dokážu zručně složit každý styl muziky, míním tak jednou koncipovat nějaký projekt.

Mimochodem jako rapper jsi doposud rapoval jen do svých beatů, anebo i do „cizích“?

Jen do svých. Přiznám se, že cítím, že by to časem mohlo někomu lézt krkem, ale zatím to nemíním měnit.

Ty jako producent máš na svém vrubu nespočet spoluprací. Kterých tří si nejvíc vážíš?

Jsem rád, že se na mém beatu ve své době objevilo 85% scény. Neuměl jsem si to pohlídat a vytěžit z toho víc, zabraňovala mi v tom hrdost a doufáček, že lidi ten potenciál sami vycítí. To se vlastně nezměnilo,

jen se snažím poslední dobou líp postavit marketing. Je to nekonečná cesta… Je otázka, jestli se ptáš na to, kdo dal podle mě nejlíp nebo na to, která je nejvzácnější. Nejlíp dal asi zatím Nironic v „Never be the same“.

Ten track bohužel nikdo nezná 🙂

Je někdo, reálně, koho bys chtěl na svém beatu a prozatím to nedopadlo?

Je tu strašně málo lidí, z kterých cítím opravdu real talent. Kdyby se mi někdy poštěstilo dát dohromady třeba něco s Egem, byl bych velice rád. Vynikající skills se vším všudy mají i DMS, Maťo Straka nebo Momo. S jediným Maťem se mi podařilo spolupracovat.

Tvoje žena se kolem hudby taky pohybuje a byla slyšet u Vás na vokálech. Prozraď, k tomu zpěvu jsi ji přivedl ty?

Ano, jako malá zpívala a okamžitě jsem z ní vycítil talent  🙂 Máme připravených několik jejich singlů a ve správný čas je vypustíme.

Už je to víc jak rok, co vzniknul EXILE LBL. Venku máte nespočet tvorby. Máte do budoucna nalajnovaný nějaký plány? Co třeba deska?

Už jsme ten nápad desky probírali. Je to báječný nápad, ale bohužel finance nám nedovolují to zatím realizovat. I do těch singlů, co jsou venku jsme narvali desítky a desítky tisíc a prakticky nic se nevrátilo zpět.

Je to smutné a přál bych si, aby se to změnilo. Zvažovali jsme i crowdfunding, např. Hithit, ale lidi mají tendenci za to škatulkovat, ponižovat a nenávidět, co jsem vypozoroval. Crazy world.

Bude možnost Vás někde vidět na živo?

Měli jsme teď pár koncertů, další určitě přes jaro i léto budou, ale nemám zatím konkrétní datum. Rádi bychom to teď víc rozjeli, jelikož pozornosti přibývá. Koho to zajímá, ať určo čekuje FB nebo Instagram Exile LBL!

Co ty posloucháš za hudbu? A na jaký hudbě jsi vyrostl?

Bude to znít nanejvýš arogantně, ale poslouchám většinou jen své věci. Zřídka najdu ve věcech přesně ten vibe, který hledám. Když ho jednou za čas najdu, stojí to za to, nezvládám ty pocity spracovat, dělám kolem toho humbuk a lidi mě mají za podivína, případně to ignorují 🙂

Poslouchám všechny žánry. Miluju takový ten deep-filtered soul jazz, miluju konkrétní akordy, ne písně. Např. Roy Ayers – Everybody loves the sunshine jedu poslední dobou často.  A potom orchestrální melancholickou hudbu. Thomas Newman nebo Basil Poledouris jsou top.

Loňský rok vyšlo nespočet desek. Je nějaká, která Tě natolik zaujala a kterou bys doporučil?

Myslíš hiphopové? Slyšel jsem jich dost, ale skoro žádná mě bohužel nezaujala. Cením Egovi experimenty na nové desce, sound Mateja Straky na Separově novém albu, výběr beatů Ektora na Alfě, charakteristický zvuk nového Pil C-ho. Samey tam měl taky pár super experimentů.

Ale kecal bych, kdybych řekl, že mám něco z toho nějak naposlouchaného. Spíš konkrétní singly.

Co ty říkáš celkově na Česko – Slovenskou rapovou scénu?

Mám to štěstí, že jsem se narodil ještě do doby rozkvětu. Všechno jsem mohl pozorovat a utvářet si na to názor. Skutečnost je podle mě taková, že dřív byly témata mnohem víc real, víc ses dozvěděl, měl si proč být na konkrétní tracky hrdý. Když už se teda nějaký našel. Hodně interpretů se jenom domnívalo, že jsou báječní, no realita zas tak světoborná nebyla.

Ale to jim v žádném případě nemám za zlé, všechno to bylo mnohem komplikovanější, nebyly dobré podmínky pro tvorbu profesionální muziky. Dneska jsou naopak podmínky prakticky dokonalé, kvalitních interpretů víc, ale vzhledem k poptávce posluchačů (čím větší masa lidí poslouchá, tím plytčí vyžaduje texty a emoce z hudby) se interpreti i skladatelé/beatmakeři museli přizpůsobit.

Strašně se těším – a věřím, že se dožiju, až tento trend skončí. Mrzí mě, že tu není víc lidí, co bojují za real projev v hudbě BEZ PÓZY. Je potřeba, aby se tu objevil interpret, nějaká stěžejní osobnost, který bude mít dostatek pozornosti a ukáže tento nový přístup k věci. Že to všechno jde i bez pózy, vědomě.

Teď mám pro tebe pár otázek, které dávám každému – Co Tě poslední dobou překvapilo anebo naštvalo?

Tyjo, tos mě zaskočil.. překvapilo mě, jak lidi dobře přijali náš poslední koncert, přestože jsem ze sebe neměl dobrý pocit 🙂

Kdybys mohl změnit jednu věc, která by to byla?

Mou přecitlivělost. nad kterou se mi nedaří zvítězit, Komplikuje mi život.. Nech si to pro sebe. Né, sranda, drbnem to ven.

Existuje nějaká jedna chyba, kterou stále opakuješ?

Pořád opakuju ty stejné chyby. Vím o nich, ale nedaří se mi nad nimi zvítězit. Otázka je, jestli to tu všechno tak přiznat 🙂 , asi až příště.

Kdybys mohl kdekoliv žít, kde by to bylo?

Na velmi klidném místě obklopen přírodou a vědomými dobromyslnými lidmi. Ale s přírodou to ber s rezervou, svůj PC si vzít nenechám  🙂 Najdeš mě s ním i v hrobě..

Jedna taková spíš teoretická, co bys dělal, kdybys nedělal hudbu?

Vzhledem k tomu, že jsem manuálně nepoužitelný, zřejmě bych brázdil ulice s krabičákem.. naštěstí je tu pro mě a já se můžu o něco opřít 🙂

Děkuji Ti za rozhovor. Teď máš prostor cokoliv říct, vyjádřit se k čemukoliv. Jinak ať se daří a měj se.

Taky moc díky! Skvělé otázky. Dobře, vyjadřuju se k čemukoliv.

https://www.instagram.com/exile_lbl/

https://www.facebook.com/ExileLabel

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

*